Çocuklarda Alfabe Öğrenimi

Çocuklarda Alfabe Öğrenimi

20 Kasım 2015 0 Yazar: Duyguhan Başaran

Yaşlarının küçük olmasına rağmen öğrenmek istekleri hiç bitmiyor. Hatta gün geçtikçe daha da çok artıyor merakları. Çevresinde olan değişimler, toplumsal olaylara ilgileri, anne babanın donanımlı bir çocuk yetiştirme isteği gibi birçok etken ilerlemeye yöneltiyor. Ve bunları ön plana alarak işlenmeyi bekleyen tazecik beyinler…

Çocuklar şanslı bilinçli bir aileleri olduğunda. Doğru adımlarla ileri bir hayat sürdürecek gelecekte. Farkında mısınız bilmiyorum ama bir bebeğinizin gelişimi birçok bebeği etkiliyor. O bebek büyüyor ve çocukluk evresinde bile çevresindeki binlerce hem aile hem de çocukları etkileyecek bir neslini kurtarıyor. “Aman çocuk bu ne anlar, çocuk bunlar onu da yapar bunu de!’ dememeliyiz. Yaptıkları yalnızca o anlık bir davranış değil temelinde başka nedenler de yatıyor olabilir.

İhtiyaç doğrultusunda verdiğimiz bilgiler de önemli. Bu yüzden sizlere katkıda bulunacağını düşündüğünüz bilgiler paylaşıyoruz. Günlük hayatımızda sık sık kullandığımız kavramlarla ilgili kartlar oluşturabilir ve bunlarla zevkli oyunlar oynayabilirsiniz. Bu kartlarımızda harfleri görsel olarak tanıyarak kelimelerle bütünleştirdik Ve o sesle çıkan nesne, isim yahut kavramları çoğaltarak oynunuzu genişletebilirsiniz. Harfe uygun kelime söylemesini isteyebilirsiniz. Ya da çocuğunuzla yeni oyunlar kurabilirsiniz. Kelime haznesini geliştirmiş, kendini ifade edebilme yetisine sahip, düzgün cümle ve doğru iletişim kurma gibi çocuğunuzun gelişmesi açısından büyük fayda sağlayacaktır. Haydi şimdi yapım aşamasına geçelim.

cocuklarda-alfaba-egitimi

Malzemeler:

  • Renkli fon karton
  • Yapıştırıcı
  • Mukavva
  • A4 kağıdı
  • Keçeli ya da kuru boya
  • Makas
  • Elektrik bandı
  • İnce asetat
  • Yapımı:

Mukavvaları 15*15cm kesip kare tabakalar oluşturdum. Üzerine aynı büyüklükteki fon kartonlarını kesip yapıştırdım. Harflere göre kullanacak olduğum resimleri çizip renklendirdim. Ve en dışına daha belirgin durması için kontör çektim. Kenarlarından kesip mukavvayı ortalayarak yapıştırdım. Son aşama asetatla üzerini kaplayıp bandını geçtim. Elektrik bandı esnek yapıya sahip olduğu için kenarlara yapıştırırken biraz çekip gerginleştirip yapıştırmanız gerekir. Bu şekilde potluk oluşmaz.  

 

Şimdi sıra sizde 🙂 Yaptıklarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın. Boş oyunlu günlere…  🙂