Anne Sütünün Önemi

Anne Sütünün Önemi

15 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

Anne adaylarının fazlasıyla merak ettiği konulardan birisi bebek sağlığının doğal yöntemler ile ne kadar sürede rayına oturacağıdır. Aslında bu konuda uzman doktorlar hem doğum sürecinde hem de doğumdan sonra uyarıda bulunmaktadır. fakat uyarıları dikkate almanın yanı sıra araştırma yapmanın da faydası bir hayli fazladır. Bebeğinizin hızlı bir şekilde sağlık gelişimini tamamlayabilmesi için ilk olarak ona özel besin takvimi uygulamanız gerekiyor.

Yeni doğan bebekler anne sütü ile beslendiği için bu noktada özenli davranmak gerekiyor. Annenin sütünün geldiği dönemlerde süt genellikle az olabilir. Bebek için en ideal süt miktarını sağlamak bebeğin gelişimini hızlandıracağı gibi sağlıklı olarak büyümesini de sağlayabilir. Bu nedenle anne sütünün miktarı tam olarak bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyeye gelmelidir. Anne sütünün arttırılabilmesi için sıvı gıdalar tüketilmeli ve süt üretiminin hızlandırılması sağlanmalıdır. Bu noktada sıvı gıdaların tüketimi konusunda uzman doktorlardan destek alınarak önerileri değerlendirmek gerekebilir. Haliyle anne sütünün önemini bu noktada anlamak mümkündür.

Bebeğin gelişimi süresi boyunca ilk 3 ay ve 6 aylık periyotla çok önemlidir. Bu periyotlar arasında annenin düzenli olarak emzirmesi ve anne sütünün bebeğe verilmesi gerekir. Anne sütünün yetmediği noktalarda ise yine uzman tavsiyesi ile takviye alınabilir. Fakat takviye alınabilecek ürünler sınırlıdır. Bebek için sağlanabilecek takviye ürünler uzman doktorun listesine bağlıdır. Bu bebeğin gelişimi göz önünde bulundurularak hazırlanır ve anne bu listeye göre hareket etmelidir. Annenin bebeğinin gelişimi için yapması gereken bu listeyi tam olarak uygulamasıdır. Çünkü anne sütünde bulunan birçok madde takviye ürünlerde bulunmadığı gibi eksik noktaları da bir hayli fazladır. Haliyle bu konuda anne sütünün arttırılması çalışmaları daha uygun bir metod olduğu gibi faydası da bir hayli fazladır.

Anne sütü sadece bebeğin beslenme şeklinin belirlenmesi ve büyümesi için değil sağlıklı gelişimi içinde çok önemlidir. Bilindiği üzere bebeklerde diş oluşumu için belirli bir dönem vardır ve bu dönemde dişleri çıkana dek sıkıntı yaşanabilir. Çünkü anne sütünün doğru bir şekilde verilmediği ve takvime uyulmadığı noktalarda bebeğin diş etleri zayıf, dişleri ise normal bir şekilde çıkmayabilir. Fakat uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda dikkatli bir şekilde anne sütünün verildiği bebeklerde böyle bir sorun görülmez. Bebeğin en önemli dönemlerinden birisi olarak bilinen diş çıkarma dönemi anne için büyük önem taşımaktadır. Sadece emzirme yoluyla değil biberon ile verilen sütlerde bebeğin sağlığını etkileyebilir. Çünkü emzirme yolu ile verilen anne sütünün faydası daha fazladır. Vakumlanarak biberon ile verilen süt ağız yapısında bozukluklar yaratabilir, diş etlerinde problem çıkartabilir.

Emzirme yöntemini kullanarak bebeğe süt vermek daha sağlıklı olduğu gibi hiçbir problemi de tetiklemeyecektir. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu bu konuyu ele alarak; ‘Anne sütü, içerdiği protein ve kalsiyum sayesinde diş ve diş etlerinin olası hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Anne sütündeki kalsiyum emilim oranı yüksek miktarda olduğu için, diş çürüklerini önleme konusunda da büyük bir etkiye sahiptir’ açıklamasını yapmıştır. Bu açıklamadan da anlaşılacağı gibi anne sütünün bebeğe verilmesi ve veriliş sırasında kullanılan yöntemler ciddi derecede önemlidir. Eğer bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesini ve sağlık problemi yaşamasını istemiyorsanız hem düzenli bir şekilde emzirmeli hem de kontrol yaptırmalısınız. Böylece bebeğinizin diş sağlığında hiçbir problem çıkmaz, anne sütünü problem yaşamadan bebeğinize vermiş olursunuz.

Ayrıca biberon alışkanlığı olmaması için çaba sarf ederek emzirme metodu ile süt vermeye alıştırabilirsiniz.