Annecim Sayı Kartları Yapalım mı?

Annecim Sayı Kartları Yapalım mı?

2 Kasım 2015 0 Yazar: Admin

İş yoğunluğu, ev telaşı derken çocuklarınıza ne kadar zaman ayırabiliyorsunuz? Yetişemeyen anne profile de olmak istemezsiniz sanırım. Gelin hem bunların üstesinden gelelim hem de bu oyunlarla çocuklarınıza daha verimli vakit geçirmenizi sağlayalım.

Bunca yapacak şeylerim varken böyle oyuncaklar hazırlayacak değilim? Hazırı var nasıl olsa yapmasam da olur? Gibi gibi düşünceleriniz vardır belki de, hak veririm. Herkesin kendine göre birçok meşguliyeti var. Fakat size, çocuğunuza ve ailenize sağlayacağı faydaları da aklınızın bir köşesine yazın derim. Kartların ne faydası olacak, siz de? Soruların çınladığını hissettim sanki. Gelin hem yapalım hem de yararlarını sıralayalım. İnanın çok faydasını göreceksiniz.

Maliyeti çok düşük olan bu malzemelerle yeni oyunlar oluşturmanız hayat koşuşturmacasından uzaklaştırıp düşüncelerinizi o yönde kullanamanız için bir nevi terapi haline gelecektir. Aileniz ya da yalnız çocuğunuzla ayırdığınız bu vakitte güven, sevgi, saygı duygularınıza katkıda bulunup paylaşmayı ve aradaki iletişimizin artmasını sağlayacaktır. Ortaya çıkan yeni fikirleri değerlendirip bir sonraki oyuncak yapımında kullanabilecek ve çocuğunuzun sizdeki yaratıcılığı fark ederek örnek almasını sağlayacaksınız. Anne baba varken dışarıdakileri model almasını istemezsiniz sanırım. Ayrıca çocuğunuzu hem eğitimi hem de beden gelişimini destekler. Keserken makas, boyarken kalem tutma, yapıştırırken parmaklarını kullanacağı için küçük kaslarında açılma ve daha rahat kullanmaya sevk edecektir. Onun dışında sizinle ve çevresindekilerle paylaşma, grup halinde çalışma, sosyal ortamlara girme gibi becerilere, sizinle kurduğu diyaloglarla iletişime, yaratıcı fikirlerle beyin fırtınalarına sebep olacaktır.

Yapacağınız bu etkinlikte sayı kavramını ele aldık. Çocuklarınız parmaklarını ordakilerle eşleştirip akılda kalmasını ve daha hızlı öğrenmesini sağlacaktır. 2-6 yaş aralığındaki çocuklarda zihinde şekillendirmeleri kolay olması adına görsel materyallere ağırlık veriyoruz. Her an elinizin altında ya da ulaşıp almasınızın kolay olduğu bu malzemelerle etkinliğimizi yapmaya hazır mısınız?
Malzemeler:

  • Mukavva
  • Fon karton
  • Yapıştırıcı
  • Kuru boyalar
  • İnce asetat
  • Elektrik bandı
  • A4 kağıdı
  • Makas

Yapılışı:

Mukavvanın boyutunu siz belirleyebilirsiniz. 25*25cm kestiğim mukavvaları yine aynı boyuttaki fon kartonlarıyla yapıştırdım. Çizmiş olduğum 1’den 20’ye kadar gösteren elleri boyayıp dışından kontör çekip kestim. Ön kısmında parmaklar arka kısmında sayılar olacağı için A4 kağıdına tüm sayıları çizip aynı işlemleri ona da yaptım. Bunları sırayla fon kartonlarıyla kaplı olan mukavvalara yapıştırdım. Bu işlem bittikten sonra asetatla kapmaya geçtim. Yine aynı büyüklükte kesmiş olduğum asetratları arada potluk kalmayacak şekilde yapıştırdım. Son olarak da önlü arkalı kaplı sayı kartlarının kenarlarına elektrik bandı geçtim. Uzun süre kullanabileceğiniz ve çeşitli oyunlara ortak edebileceğiniz kartlarımız hazır.

Çocuğunuzla oynayacağınız bol oyunlu günlere 🙂

Yezdan ASIL