Ayvanın Faydaları, Ayva Nelere İyi Gelir?

Ayvanın Faydaları, Ayva Nelere İyi Gelir?

18 Kasım 2015 0 Yazar: Admin

Sarımtırak renkli hoş kokulu, bol sulu, hafif kekremsi ve çok lezzetli güzel bir kış meyvesi olan ayvanın pek çok faydaları vardır. Çoğu hastalıkta bir şifa olarak kullanılır. 100 gramı 52 kalori olan ayvada, A ve C vitamininin yanı sıra; kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, bakır gibi mineraller ve besin lifi bulunur. Ayrıca ayvanın %80’i sudur.

Uzmanlar yetişkin bir erkeğin günde 38 gram, yetişkin bir kadının 25 gram besin lifi kullanması gerektiğini söylüyor. Sizde içinde bol miktarda lif barındıran ayvayı, beslenme programınıza ekleyerek günlük lif ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayva damar tıkanıklığını önler. Tansiyon hastaları, içinde potasyum bulunan ayvayı tansiyonlarını dengelemek amacıyla tüketmelidir. Her yaş grubunda kullanılan ayva, sinir sistemini destekler, kalbi kuvvetlendirir ve sakinlik verir. Tırnakları parlatır, cildi temizler daha güzel ve sağlıklı görünmesini sağlar.

ayvanin-faydalarii

Mide ve bağırsakları korur ve kuvvetlendirir. Böylece hazımsızlığı giderir ve bağırsak mikroplarını öldürür. Ayva vücudun direncini artırıp, insanı zinde tutar ve kış hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandırır. Antioksidan içeren bir meyve olan ayva, vücudu toksinlere karşı korur ve toksinlerden arındırır. Şeker oranı düşük bir meyve olduğu için şeker hastaları rahatça tüketebilir. Aynı zamanda kan şekerini de dengeleyicidir. Hoşafı, ağız yaralarına iyi gelir. Püresi, bronşit ve balgamı giderir ama tereyağında kızartılmış ayvadan püre yapılmalıdır.

Ayva varise de iyi gelir ve ayrıca kötü kolesterolü düşürücüdür. Peklik vermesi ve bağırsak mikroplarını öldürmesi sebebi ile ishal vakalarında kullanılır. Ülkemizde bol miktarda yetişen ayvanın pek çok çeşidi vardır bazıları şunlardır: Misket ayvası, ekmek ayvası, gördes ayvası, limon ayvası, ayı boğan ayvası. Ayva meyve olarak tüketilmediği gibi, yemeklerde, pastalarda, tatlılarda, ilaç yapımında ve kozmetik yapımında da kullanılır.

Ayvadan yapılan bazı yiyeceklerse: Ayvalı tart, ayvalı kek, ayvalı muhallebi, ayva tatlısı, ayva reçeli, ayva marmeladı, ayva kompostosu, ayva şekeri, ayva konservesi, ayva marmeladı, ayva kompostosu, ayva şekeri, ayva konservesi, ayva kurabiyesidir. Ayva çayı ise mide bulantısına kusmaya ve nezle grip gibi hastalıklara şifa olur.