Bebeğiniz İçin Uygun Oyuncak Türleri

Bebeğiniz İçin Uygun Oyuncak Türleri

15 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

Bir anne için en büyük heyecan bebeğinin gülümsemesi ve aldığı keyfi hissettirmesidir. Bu nedenle bebeğin sağlıklı bir ortamda büyüyüp oyun çağı dahil keyifli vakit geçiriyor olması anneler için mutluluk kaynağı olmaktadır. Eğer bebeğiniz için tasarladığınız odada sadece göz zevkine göre değil gelişim sürecini etkileyen faktörleri de önemsemiş olmalısınız. Bebeğinizin en ufak oyuncağında bile birçok konunun ne kadar çok önemsendiğini görebilirsiniz. Bebeğiniz göre hangi oyuncağı almanız gerekiyor hep birlikte inceleyelim.

Oyuncak Seçiminde Çocuğun Yaşı Önemsenmeli

Bildiğiniz üzere günümüzde ezberlenene metod ile alışveriş yapılıp çocuğun yaşı çok fazla önemsenmeden oyuncak alınmaktadır. Aslında sadece bebek ve çocuk olarak ayırt etmemek ve her yaş grubuna özel olarak oyuncak temin etmek en uygun yoldur. Eğer gelişim çağındaki bir çocuğa oyuncak alınacaksa, hem eğlendirme amaçlı hem de zihni geliştirme amaçlı oyuncak türleri incelenmelidir. Bunun gibi küçük ve büyük oyuncak türlerini de yaş gruplarına göre incelemek mantıklı olacaktır.

Kurşun İçeren Oyuncaklar Alınmamalıdır

Oyuncak üretiminde genellikle birçok madde kullanılır. Bu maddelerin çoğunluğu ise zararlıdır. Çünkü yeni doğan bebek genellikle dişleri kaşındığı için sürekli olarak oyuncağı ısırır veya ağzına götürebilir. Bu gibi durumlarda oyuncağın hangi maddeden üretildiği incelenmelidir. Genel anlamda kurşun içeren oyuncak türleri ise alınmamalıdır.

Okul Öncesi Çağı İçin Oyuncak Tercihi Önemlidir

Okul öncesi dönemindeki çocuklar için seçilen oyuncaklar büyük önem taşıyor. Bildiğiniz gibi okul dönemine hazırlık kapsamında birçok oyuncak türü yer alıyor. Haliyle çocuğun zihinsel gelişimini hızlandırabilecek etmenler bu dönemde en aktif rolü oynayabiliyor. Bu nedenle okul çağında zorluk çekmemesi için çocuklara seçilen oyuncaklarda öezn gösterilmesi gerekiyor.

0-6 Yaş Özel Oyuncak

Bildiğiniz üzere 0-6 yaş çocuk grubunun ses duyarlılığı bir hayli fazladır. Ses duyarlılığından yola çıkarak alınabilecek sesli oyuncaklar çocukların ilgisini o yöne doğru kaydırabilir. Bu nedenle ses çıkaran oyuncakların tercih edilmesi, çocuğun daha fazla keyif almasını sağlayabilir. Ses çıkaran oyuncak türlerinin tercih edilmesi çocuk için önemli bir seçim olacağı gibi gelişim sürecini de hızlandırarak sese karşı duyarlılığını arttırabilir. Böylece iletişim konusunda hızlı adımlar atmış olabilirsiniz.

7-12 Yaş Özel Oyuncak

Bebeğinizin 7.ayından itibaren yavaş yavaş emekleme dönemine doğru yolculuğu başlar. Bu nedenle bebeğin sürekli olarak bir şeylere tutunma ihtiyacı doğacaktır. Haliyle tutunabilecek nesneleri ve bu türdeki eşyaları bebeğinizin etrafında bulundurmanız bebeğiniz için olumlu etki yaratacaktır. Bebeğiniz için bu dönemde tercih edeceğiniz oyuncak türleri ise oyuncak bebek gibi kolay kavranabilen nesneler olabilir.

1 Yaş Özel Oyunca

Bebeğinizin güç, kuvvet kazandığı dönemlerde en önemli şey eğitici sürecin başlamasıdır. Bu süreçte ise seçilen oyuncak türleri bilgilendirici olmalı ve bebeğin daha çok ilgisini çekebilmelidir. Genellikle sesli masal kitapları, akıllı oyuncaklar ve bu işlevselliği bulunan oyuncak türleri dönemin vazgeçilmez ürünleri arasında yer alabilir. Bu nedenle eğitici oyuncakların iyi bir şekilde incelenip bebeğin sevdiği renkler kullanılarak tercih yapılmalıdır. Bu şekilde alınan oyuncaklar bebeğin ilgisini çekecektir.

Tehlike Arz Eden Dönemler

Bebeğinizin artık büyüdüğü ve 2 yaşını tam anlamıyla doldurduğu süreç en kritik süreçlerden birisidir. Bu noktada bebeğinizle daha fazla ilgilenmeniz, ona daha fazla zaman ayırmanız gerekir. Çünkü ani tepkiler verebilen bebeğinizin aynı zamanda hareketlilik yaşadığı dönemlerden birisi gelmiştir. Sürekli olarak emekleme, tırmanma, yürüme çalışmaları yapılan bu dönemde bebeklerin ihtiyacı olan oyuncak türleri hem destek alabileceği nesneler hem de yapboz tarzı oyuncaklar olabilir.