Bebeğinize Hangi Besinleri Vermelisiniz?

Bebeğinize Hangi Besinleri Vermelisiniz?

26 Aralık 2015 0 Yazar: Admin

Bebeğinize Hangi Besinleri Vermelisiniz?

Birçok bayan belli bir yaştan sonra anne olmak ister ve annelik iç günüsünü tatmak ister. Fakat birçok bilinçsiz veya dikkatsiz anne yüzünden çocuklar yeterli besini tüketemeyebilirler. O yüzden iyi bir araştırma yapmak ve birden çok yerden kıyaslayarak çocuğunuza doğru besini vermeniz, çocuğunuz sağlığı için önemlidir. Sizin için bebeğinizin evresine göre nasıl besleneceği konusunda yardımcı oluyoruz. Öncelikle yeni doğmuş bebeklerin ilk 4 ay boyunca anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir.

Bebeğinizin Evresine Göre Beslenmesi

Öncelikle ilk 4 ay anne sütü ile beslenmesi şart olsa da eğer anne sütünüz yeterli olmuyorsa veya verimli değilse, ek gıdalar verilebilir. 4. Ay bittikten sonra ek gıda verilen bebeklere de anne sütü verilmeye devam edilmesi çocuğunuzun beslenmesi için daha önemlidir. Bebeklerin ilk 4 aydan sonra 4 – 6. Aylar arası da anne sütü ile beslenmesi bebeğinizin sağlığı için önemli bir beslenme durumudur. Ek gıda olarak 4 ve 9 aylık bebeklerin beslenme esnasında mevsimine uygun sebzeler ile hazırlanmış çorbalar, ev yapımı yoğurtlar, tuz oranı çok düşük veya tuzsuz peynirler, reçeller vb. gibi besinler verilebilir. Bunlara ek olarak yumurta ile de besleyebilirsiniz fakat alerji durumuna karşın ilk başlarda beyazını vermeden az miktar da sarısını verebilirsiniz.

Bebeğinize Ek Gıdalar Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Bebeğiniz için alerji yapmayan ve besin değeri fazla olan besinleri tercih etmeniz önemli bir husustur. Ayrıca bebeğiniz için beslenme yöntemi de kolay sindirilmesi mümkün olan, bebeğinizin hoşuna giden gıdalar da verilebilir. Besinleri yedirirken, kaşıkla veya bardak ile vermeniz çocuğunuzun ileriye dönük beslenmesi için daha elzem bir durumdur. Ayrıca bebeğinizin ilk ek gıdaya geçiş döneminde, aç olmasını beklemeniz ve tam doymasını bekleyerek değil az şekilde vermeniz çocuğunuz alerjik reaksiyona uğramaması için önemli bir durumdur. Bebeğinize verdiğiniz besini eğer istemiyorsa ise zorlamayın ve ilerleyen zamanlarda tekrar vermeyi deneyin. Ayrıca çocuğunuzun neye alerjik reaksiyon gösterdiğini anlamak için de birden çok besini aynı anda vermemeye dikkat edin ve bu sayede neye alerjik reaksiyonu olduğunu anlayabilirsiniz.

Bebeğinizin Sağlıklı Beslenmesi İçin Tercih Edebileceğiniz Besinler

Birçok bebek gün geçtikçe besinler arasındaki tadı fark etmektedirler, durum böyle olunca bebeğinizin istemediği besin de zorlamanız, hem çocuğunuzun beslenmesini hem de ileriye yönelik rahatsızlıkların çıkmasının sonucu olabilir. Bebeğinizin istemediği besini o an zorla vermeyin ve sonra tekrar denemeye çalışın. Ek gıdalar olarak tükettiğiniz besinleri sırayla vermeye başlayarak da bebeğinizin alerji durumunu gözlemleyebilirsiniz. Bebeğe verilebilecek besinler arasında;

  • Sıkılmış meyve suları
  • Ev yapımı birçok reçel çeşidi
  • Ek gıdaya geçiş aşamasında pirinç maması
  • Mevsimine göre seçilmiş sebze çorbası
  • Soyulmuş domates, suda bekletilmiş kuru kayısı

Bu besinlerde ilk 5 -6 ayı atlatmış bebekleriniz için verilebilecek besinler arasındadır. Artık 9. Ayını da doldurmuş bebeğiniz için evde pişen yemeklerden verebilirsiniz.

 

10 – 12 Aylık Bebeklere Besin Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde pişen yemekleri vermeden önce, yemeklerin tuzuna dikkat ediniz ve tuzsuz olmasını sağlayınız. Ayrıca et, tavuk ve balık gibi besinleri de küçük lokmalar halinde ayrıştırarak bebeğinize yedirebilirsiniz. Bebeklerinizin mevsimine göre beslenmesi ve genellikle kolay sindirebileceği besinlerle ilk ayları tamamlaması, sağlığı için önemli ve etkileyen bir durumdur. Doğru beslenme ile büyütülen çocukların belirli istatistiklere göre daha başarılı yerlere geldiği görülmüştür. Eğer alma imkanınız yoksa da kolay yapılabilecek ve sindirimde zorluk çekmeyecek besinleri vermeye özen gösterin.