Çikolatanın Bilinmeyen Faydaları

Paylaş
 

Çeşit çeşit rengarenk çikolatalara dayanmak zor oluyor doğrusu. Bir yedim bir tane daha bir tane daha hoopp baskül üzerinde fırlayan ibreler canımızı sıkıyor. Ama gözümüzün önünde duran o nefis mi nefis çikolatalara da ‘Dur!’ demek zor oluyor, hani. İnanın çikolata hakkında bilmediğimiz o kadar çok şey varmış ki! Artık böyle komplekslere de girmeyeceksiniz. Öğrendiğiniz bu bilgilerden sonra ‘Dur!’lara da son vereceğinize eminim.

Öncelikle çikolatanın kaynağı kakaodan başlayalım. Kakao ağacı genellikle tropik ülkelerde yetişen bitki grubuna giriyor. Kakao ağacından toplanılan tohumlar bir süre dinlendirilip mayalanması sağlanır, ardından kurutulur. Böylece tohumdaki acı lezzet yerini hoş kokuya bırakır. Bu tohumlar kurutulduktan sonra yağı alınıp un haline getirilir. Son aşaması öğütmedir.  Öğütülen toz kakao paketlenerek dağıtım aşamasına geçer. Bizlerde afiyetle çikolata, kek yapımında ya da sütün içinde tüketimi düşer.

Gelelim herkesin merakla beklediği ve şaşırtıcı faydalarınıza.

Oleik Asit    : Zeytinyağındaki tekli doymamış yağ, bu da sağlıklıdır.

Stearik Asit: Doymuş yağ olup sağlık açısından zarar ya da yarar durumu kesin saptanmamıştır.

Palmitik Asit: Doymuş yağdır.

Çikolatanın sivilce yaptığına dair kesin bir bulgu yoktur.

Bu kadar faydası varken zararı da hiç yok değildir. Azı her zaman karar almalıyız ki aşırı tüketimde kilo yapma riski çok fazladır. Bir bar çikolata da 400 kalori vardır. Ve diyet esnasında yediğinizde diğer öğünlerinizde tatlıyı kesmeniz gerekecektir. Bununla birlikte sağlık açısından en faydalı çikolata türü bitterli olanıdır. İçerisindeki kakaonun daha yoğun olmasından kaynaklanıyor. Ve vücuda daha fazla antioksidan giriyor. Bitteri sevmem diyenler için portakal aromalı ya da meyve oranı fazla olanları tercih etmelisiniz. Nugalı, karamelli olanlarda daha da fazla yağ olduğu için kilo artışına sebep olacaktır. Çikolata benim içinde vazgeçilmezler arasındadır.  Yeteri miktarda yedikten sonra baksanıza ne çok faydası var. 😉

Mutlu ve sağlıklı günlere…

 

Bu yazı 2549 kere okundu.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Bunlar da ilginizi çekebilir

Birde bunlara bakın

ETİKET BULUTU
Facebookta bizi bulun
Son Yazılar
ETİKET BULUTU