Çılgın Ofis Tasarımları

Çılgın Ofis Tasarımları

26 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

ÇILDIRMAMAK İÇİN ÇILGINLIK!

Ofis ortamında çalışan insanlar, hele yaptıkları işi çok yoğun olanlar, çalıştıkları ofislerin daha yaşanılır olmasını isterler. Bunu gerçekleştirmek için çoğumuzun aklına gelmeyen şeyleri, ofis ortamında gerçekleştirebilirler.

Bakalım Çılgın ofis tasarımlarını nasıl öbekleyebiliriz?

1- Ofis ortamının uygunluğuna göre salıncak ya da hamak hiçte fena fikir değil. Laptopunuz kucağınızda, hamakta uzanıp işlerinizi yapmak. Çılgınca mı?

2- Çılgın ofis tasarımlarına başka bir açı; Ofis içinde oluşturulacak bir mini bar, işe ara veren çalışanların içecekleri meyvesuyu kokteylleriyle sosyalleşmelerine de katkı sağlayacaktır. Meyve suyuyla sarhoş olunur mu?

3- Belki de bir kaydırak. Biz o gün çocuklar gibi şendik, o projeyi işte o gün gerçekleştirdik. Bitirdiğiniz bir projenin ardından, çocuklar gibi eğlenip stres atmanın nesi yanlış?

4- Kütüphane olasılığı da hiç fena gelmiyor insan aklına. İş yoğunluğundan yorgunluğundan kısa süre kopmayı düşünen, böylelikle zihninin daha hızlı ve yaratıcı çalışmasını isteyenlere kestirme yol gibi geliyor. Okumak eylemi reçeteye bağlı değil ki.

5- Kişiye özel odalar. Ofislerde, her çalışanın kendisini evinde hissedebileceği duyguyu yaratacak çalışma odaları yaratmak ne kadar çılgın olabilir ki? Çok mu, bence harika.

6- İmkan dahilinde, ofislerde doğal ya da yapay bahçeler oluşturmak mümkün. Hele minik bonzailerin eşsiz görüntüleriyle de süslenirse. Elinizde meyve suyu kokteyli gölgenizde çam ağacı. Çılgın mı çılgınca.

7- Çılgın ofise tasarımına başka çılgınca bir açılım getirelim, ofis içi misafir odasına ne dersiniz? Yok canım her zaman misafir ağırlamayın, arada siz de kendi ofisinizin misafiri olun. Açılırsınız.

8- Çılgın ofisin çılgın çalışanları öğlen güzellik uykusu özlemi çekebilir. Buyrun çılgın ofis tasarımlarına bir tane daha, küçük sevimli, ofisin el verdiği ölçülerde, ayıcıklı nevresimlerle bir yatak odası. Olamaz mı? Ne çıkar otuz dakika kestirmekten?

9- Şömine başında olmak çılgın ofis tasarımcılığına girer mi? Düşünün, dışarıda yağmur yağıyor, ofisin bir bölümünde yaptığınız şömineden, yanan odunların çıtırtıları, klavyenin tıkırtılarına karışıyor. Haydi ufak bir kaçamak, doğru şömine başına.

10- Ofisleri çıldırtmak için çılgın ofis tasarımları yaparken çılgın aksesuarlardan mahrum bırakmamak gerek ortamı. Değişik el havlularından, değişik kullanım eşyalarına, kül tablalarına, çay tabaklarına, kahve fincanlarına kadar. Ne kadar çıldırabilirsiniz?

11- Ofis ortamlarında iş yapmak her zaman gerginliğe yol acar. Ofisinizde çalışanlarınızın verimliliğini yükseltmek, sizin kazancınızı katlayacaktır bu yüzden çılgın bir ofis tasarımı yapmak istersiniz, belki de işe ofiste müzikli bir duş kabini koymakla başlayabilirsiniz. Su her daim rahatlamanın ve üretkenliğin anahtarıdır.

12- Ofisinizi çılgın ofis tasarımlarıyla değiştirirken, yemekhane kültürüne biraz dokunun. Alışılmış yemekhane yerine, çalışanların kendilerini lüks lokantada varsayabilecekleri bir ortam yaratın. İnanın her öğle yemeğinden (belki akşam) çalışanlarınız daha üretken olacaklardır. Denemediniz mi?

13- Müziksiz olmaz. Çılgın ofis tasarımında çılgınca bir müzik ortamı yaratın. Loş ve soft ışıkların yoğun olduğu, rahat oturma yerleriyle bezenmiş, insanı bir anda dinginliğe sürükleyen müzik odaları size neler katar acaba? Müzik ruhun gıdasıdır.

14- Çılgın ofis tasarımlarını gerçekleştirmek, çılgınca çalışan insanların kafalarında, küçük çılgınlık fikirleri uyandıracak şeylerden oluşmalı. Bırakın patron olmayı, çalışan olun ve onların çılgın ofis tasarım fikirlerini alın. Bakın nasıl renklenecek.

15- Kaç madde yazdık çılgın ofis tasarımları üzerine? Daha kaç madde yazılabilir. Çalışma ortamlarınızı sıkıcı olmaktan çıkarıp, çalışanlarınızın üretkenliğini arttırmanıza yardımcı olacak fikirler ortaya konulan işlerde de kendini gösterecektir.

İçimizdeki renkleri dışarıya vurarak, yaptığımız işin hedefine ulaşmasını sağlayacak şey rahat düşünme ve çalışma ortamlarında olmaktır. Bunun içindir ki, yaptığınız iş ofis ortamındaysa bir çılgın ofis tasarımı mutlaka size uyacaktır. İş üretenlerinizi, çalıştıkları ortam için bir şeyler üretmek içinde teşvik ederek, alışılagelmiş iş ortamından, sıra dışı iş ortamına geçiş yapabilirsiniz.

Mukavvim KARAOSMANOĞLU