Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

15 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

Bir annenin en çok keyif aldığı dönemlerden birisi çocuk eğitimidir. Genellikle anne ile çocuk arasında yaşanan iletişim farklı yorumlanabilir. Özellikle çevrede tanık olunan ve örnek davranışların sergilenmediği aile türlerinde bu iletişimi yakalamak mümkün değildir. Anne ile çocuk arasındaki iletişim ise çocuğun ilerleyen yaşlarda oluşan karakterini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle bebeğinizin gelişim sürecinde gördüğü ilgi ve anne ile bebek arasındaki iletişim ciddi derecede önem taşır. Anne ile bebek arasındaki iletişimin kuvvetli olması için davranış biçimi önemli yer tutmaktadır.

Bebeğin gelişim sürecinde yapmış olduğu her bir hatada ona karşı yapılan tutum ve davranış ilerleyen süreçte kendisini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle anne ile bebek arasındaki iletişimin kuvvetlendirilmesi ve sağlıklı yol ile bebeğinizin hatalarını kapatabilirsiniz. Bu davranışlardan mahrum kalan kesim ise çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir. Özellikle çocuk esirgeme kurumlarında veya çocuk bakım evlerinde yetiştirilen birçok çocuğun davranış problemi yaşadığı, hata yaptıkları takdirde hatalı yaklaşıma tanık olduklarını görmek mümkündür. Bu nedenle çocuğunuzun psikolojisini ayarlamak için onun her türlü sorunu ile en ince detayına kadar ilgilenmeniz gerekmektedir.

Özellikle çocuğunuza ceza vermemeniz konusunda uzmanlar çeşitli yorumlarda bulunmaktadır. Uzmanların yapmış olduğu yorumlara göre çocuğa ceza vermek sağlıklı bir davranış olmadığı gibi çocuğun ebeveyn ile arasındaki problemi hat safhaya çıkarabildiği belirtiliyor. Böylece çocuk ile anne arasındaki bağ gitgide kalıplaşabiliyor. Eğer çocuğunuz ile iletişim kurma yolunda sıkıntı yaşıyorsanız bu konuda bir uzmandan yardım alabilir veya çocuğunuz için psikolojik destek sağlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun gelişiminde hiçbir olumsuz etken yer alsın istemiyorsanız özenli bir şekilde araştırma yapmanın da sağlık yönünden olumlu etkileri mevcuttur. Bu konuda uzmanların yorumları önemli bir ölçüttür.

Çocuk ile anne ilişkisini ele alan uzman psikolog Nazende Öksüz ‘çocuk yetiştirirken uygun disiplin yöntemleri büyük önem taşır. Disiplinin amacı çocukla güven ilişkisi kurmak, özgüvenini arttırmak ve başkalarıyla empati kurmasını sağlamaktır. Çocuğa ceza verme davranışını da bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Yani ebeveynlerin yapması gereken çocuğa ceza vermek değil, çocuğun davranışlarını yönlendirmektir. Çocuğa yetişkin olma yolculuğunda uygun rehber olmalarıdır. İnsan davranışı, öğrenme ile şekillenir. Öğrenmenin gerçekleşmesinde ise cezadan çok ödül ve uygun kurallar işe yarar.  Ceza, çocuğa ne yapması gerektiğini öğretmez. Ancak kural, davranışlarının doğal sonuçlarıyla yüzleştirir. Dolayısıyla çocuk ne yapmaması gerektiğini doğal sonuçlarıyla öğrenir. Bu da kendi davranışlarını kontrol etmesine yardımcı olur’ açıklaması ile konuyu ele almıştır.

Uzmanın yapmış olduğu açıklama doğrultusunda çocuğa karşı sergilenen tutumun ne kadar önemli olduğunu görmek mümkündür. Annelerin çocuk psikolojisi hakkında sunulan bilgileri ayrıntılı bir şekilde incelemesinin yanı sıra çeşitli sistemleri kullanabileceği önerisi de mantıklı bir yoldur. Misal çocuğunuz için ceza sistemi yerine ödül sistemini kullanmak çeşitli konularda yardımcı olabilir. Örneğin çocuğunuz olumsuz bir davranış sergiliyorsa bu davranış için çocuğunuzun sevdiği şeyleri kısıtlamak yerine farklı şeyler ile ödül verebilirsiniz.

Günümüzde psikolojiyi etkileyen etmenlerin önüne geçilebilecek birçok sistem yer almaktadır. Özellikle çocukların ilgi duyduğu alana yönelik yapılan girişimler hızlı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Çocuklarınızın psikolojisi ve sağlıklı büyümesi, onlara karşı verebileceğiniz en ufak bir tepkiyle bile ölçülebilir. Bu nedenle çocuğunuza önem vermeli, onların her türlü sorunu ile en ince ayrıntısına kadar ilgilenmelisiniz. Anne ve çocuk ilişkisinde yapıcı taraf olduğunuz takdirde sağlıklı birey yetiştirme olasılığınız gitgide artış gösterecektir. Çocuğunuzun sağlığını önemsiyorsanız siz de uzman hekimlerden destek alabilirsiniz.