Çocuk Fotoğrafları ve Sosyal Medya

Çocuk Fotoğrafları ve Sosyal Medya

30 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

Çağımızda sosyal medyanın hayatımızın bir parçası olduğu şu zamanda hemen hemen her şeyi facebook, twitter, instagram vb. sosyal paylaşım sitelerinde  paylaşır olduk. Arkadaşlarımızla neler yaptığımız, nerelere gittiğimiz, neler aldığımız, yediğimiz, içtiğimiz gibi özel hayatımızla ilgili bilgileri sanal ortamdan kolayca haberdar oluyoruz.

Sosyal paylaşım sitelerine kendi mahremiyetimizi taşımak ve tüm bilgilerimizi bu kadar kolay ulaşılır kılmak ne derece doğru tekrardan düşünelim. Bizleri farkında olmadan kötüye götürebilecek bu davranışları sorgulamamız lazım. Hele ki internetin hiçbir şeyi unutmadığı düşünüldüğünde daha dikkatli olmamız gerekmiyor mu sizce de?

Üzerinde durmak istediğim önemli bir nokta da çocuklar doğar doğmaz başlayan fotoğraflar tüm gelişim evresinde çekilip paylaşılıyor. Çocuklarının nerede okuduklarını gösteren fotoğraflardan başlayıp da tatil fotoğraflarına kadar çocukların mahremiyetini iyi tanıdığımız bir kişiyle de çok uzaktan tanıdığımız bir akrabayla da hatta hatta hiç tanımadığımız bir kişiye de alenen göstermiş oluyoruz. Anne-babalar çocukların fotoğraflarını paylaşırken güzel duygularla paylaşsalar bile art niyetli kişilerin bakışları çocuklara zarar verebiliyor. Sonuçta kimin iyi kimin kötü niyetle baktığını bilemiyoruz. Çocukları bu kadar görünür kılmak, toplumdaki “nazar” kavramı sebebiyle de hoş karşılanmayabilir. Küçücük masum çocuklar kendi güvenliğini düşünemeyeceğine göre güvenliği, mahremiyeti ve korunup kollanması  anne-babalara düşmüyor mu? Bizim, anne-babaların görevi değil mi?

Aileler; sosyal ağlarda paylaşımda bulunmak istemeniz gayet doğal. Çağa ayak uydurmaya çalışıyorum, ayak uydurmam da gerekli diye düşünebilirsiniz. Şunu asla unutmamanız gerekiyor ki internete hele ki sosyal medya üzerinden girilmiş bir bilgi artık gizli ya da güvenli olmuyor. Güvenliğe milyonlarca dolar yatıran bankalar dahi gizliliği kontrol edemezken, facebook veya başka sosyal paylaşım siteleri üzerinden tıkladığımız gizlilik ayarlarıyla bunu sağlamış olmamızın ihtimali yok denecek kadar az.

Ankara barosu uyarıyor:

Çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşım sitelerine göndermeyin. Sapıklar bunları photoshop yoluyla pornografik görüntüye çeviriyor.

Sitelere koyulan masum çocuk fotoğrafları iyi niyetle koyulsa da kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bunlardan bir tanesi, koyulan bu fotoğraflar pedofili denilen sapıklar için bulunmaz fırsatlar oluşturabiliyor. İşte bu noktada da yetkililere görev düşüyor. Devlet yetkilileri bu kişileri bulup adalet karşısına çıkartmalı ki böyle bir kötü sonuç olmasın.

Başka bir diğer olasılık da var ki paylaşılan fotoğraflar çocuğun internette bir şekilde ilerde karşısına çıkabilir. Çocuk bu fotoğrafları beğenmeyebilir. Hatta arkadaşlarının karşısına çıkabilir, alay konusu olabilir. Bu da çocuğun ruhsal gelişimini olumsuz etkileyebilir. Anne-babalara bu konudaki uyarım şu; fotoğrafları paylaşırken sınırlı tutmanız, en azından belirli kişilerle paylaşmanız hatta mümkünse çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşmamaya dikkat etmeniz yönündedir.

Bu söylediklerim belki paronayakça gelecek ama konu kendi hayatlarını koruyamayacak ya da savunamayacak çocuklar olduğunda biraz paronayak olmanın zararından çok faydasının olacağını düşünüyorum. Çocukları dış dünyaya açık hale getirerek hiç tanımadığınız akrabayı da işin içine katabilir, suç odaklı grupları ya da kişileri de.

Hatta daha bir sürü art niyetli insanı da…

Çocuklarınızın özel hayatını  ipotek” altına almayın!

Ayşe Nur Öztürk