Çocuklarda 2-3 Yaş Oyun Dönemi

Paylaş
 

2-3 YAŞ OYUNLARIM

Ne kadar hızlı büyüyorlar değil mi? Zaman ne hızlı geçiyor? Yeni öğrendiği kelimelerle kurduğu enteresan cümleler, ‘Ben buradayım!’ dediği davranışlar, anne ve babaya karşı halleri… Bebeğiniz büyüyor. Bedenen, ruhen, zihnen… Yetişebiliyor musunuz onun bu isteklerine? Yoksa yetersiz kaldığınız noktalar, köşeye sıkıştınız zamanlar oluyor mu?

Bebeklik döneminin sonu, çocukluğa ilk adımlarını attığı bu evrede ona yapabileceklerini gösterin. Kıyafetlerini gitmeye çalışsın, yemekten sonra ellini yıkamak için uğraşsın (altında destek tabure şart), dışarı çıkmak için hazırlandığında ayakkabılarını kendisinin giymesini isteyin. Onlara gücünün yetebileceği işleri güzellikle söyleyip yapması için destekleyin. Bebeğiniz artık büyüyor. Bebek gibi davranmayın mesela. Kendini yaşıtlarıyla bir görsün.  Peki, sizlerden neler istiyor? Her istediğini yapıyor musunuz?  Yaşamdaki sınırları çocuğunuza da çizin. Evinizdeki maddi imkanlardan bahsedin. Acıtasyona da bağlamayın, ‘Paramız kalmadı sana oyuncak alamayız.’ şeklideki ifade kısıtlanmış hissi verecektir. Bunun yerine ‘Sana şu sunduğum oyuncalar içinden birini alabilirsin. Almak istemiyorsan da başka zaman değerlendirebilirsin.’ diyerek çocuğunuza seçme hakkı bırakın. Soru sorma ve çevrelerini tanıma dönemleri olduğundan onun anlayabileceği kesin ve net cümleler kurun. Aklında soru işaretleri bırakacak uzun cümleler kurmayın.

Mutlu haber, dikkat sürelerinde artış olduğu için sizinle ya da odaklandığı bir oyunda biraz daha uzun vakit geçirir.  Çok sevdiği oyun olursa 15 dakikaya bile çıkabilir. ‘Hayır efendim yarım saat hatta bir saat oyun oynuyoruz biz.’ diyorsanız eğer açıklayayım.  Oyunda en verimli, en aktif ve kurgusunun en yüksek olduğu zaman dilimi 10- 15 dakika oluyor. Bu da odaklanması süresi olarak geçiyor.  Geriye kalan zaman dilimini çevresindeki konuşmalara, etrafını incelemeye ya da haylazlıklara ayırmıştır. Davranışlarında da kendini zorlar. Gücünü test eder. Kendine ve çevresine zarar vermediği müddetçe rahat olun. Sınırlarını ölçüyor bu da çevreden gelecek olan zararlara karşı koruma güdüsüdür. Hareketlerini ona göre belirlemeye başlar. Şimdi de oyunlarımıza geçelim.

Oyunlarım;

Yezden ASIL

Bu yazı 2857 kere okundu.
Etiketler:
çocuk eğitimi

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Bunlar da ilginizi çekebilir

Birde bunlara bakın

ETİKET BULUTU
Facebookta bizi bulun
Son Yazılar
ETİKET BULUTU