Çocuklarda 2-3 Yaş Oyun Dönemi

Çocuklarda 2-3 Yaş Oyun Dönemi

22 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

2-3 YAŞ OYUNLARIM

Ne kadar hızlı büyüyorlar değil mi? Zaman ne hızlı geçiyor? Yeni öğrendiği kelimelerle kurduğu enteresan cümleler, ‘Ben buradayım!’ dediği davranışlar, anne ve babaya karşı halleri… Bebeğiniz büyüyor. Bedenen, ruhen, zihnen… Yetişebiliyor musunuz onun bu isteklerine? Yoksa yetersiz kaldığınız noktalar, köşeye sıkıştınız zamanlar oluyor mu?

Bebeklik döneminin sonu, çocukluğa ilk adımlarını attığı bu evrede ona yapabileceklerini gösterin. Kıyafetlerini gitmeye çalışsın, yemekten sonra ellini yıkamak için uğraşsın (altında destek tabure şart), dışarı çıkmak için hazırlandığında ayakkabılarını kendisinin giymesini isteyin. Onlara gücünün yetebileceği işleri güzellikle söyleyip yapması için destekleyin. Bebeğiniz artık büyüyor. Bebek gibi davranmayın mesela. Kendini yaşıtlarıyla bir görsün.  Peki, sizlerden neler istiyor? Her istediğini yapıyor musunuz?  Yaşamdaki sınırları çocuğunuza da çizin. Evinizdeki maddi imkanlardan bahsedin. Acıtasyona da bağlamayın, ‘Paramız kalmadı sana oyuncak alamayız.’ şeklideki ifade kısıtlanmış hissi verecektir. Bunun yerine ‘Sana şu sunduğum oyuncalar içinden birini alabilirsin. Almak istemiyorsan da başka zaman değerlendirebilirsin.’ diyerek çocuğunuza seçme hakkı bırakın. Soru sorma ve çevrelerini tanıma dönemleri olduğundan onun anlayabileceği kesin ve net cümleler kurun. Aklında soru işaretleri bırakacak uzun cümleler kurmayın.

Mutlu haber, dikkat sürelerinde artış olduğu için sizinle ya da odaklandığı bir oyunda biraz daha uzun vakit geçirir.  Çok sevdiği oyun olursa 15 dakikaya bile çıkabilir. ‘Hayır efendim yarım saat hatta bir saat oyun oynuyoruz biz.’ diyorsanız eğer açıklayayım.  Oyunda en verimli, en aktif ve kurgusunun en yüksek olduğu zaman dilimi 10- 15 dakika oluyor. Bu da odaklanması süresi olarak geçiyor.  Geriye kalan zaman dilimini çevresindeki konuşmalara, etrafını incelemeye ya da haylazlıklara ayırmıştır. Davranışlarında da kendini zorlar. Gücünü test eder. Kendine ve çevresine zarar vermediği müddetçe rahat olun. Sınırlarını ölçüyor bu da çevreden gelecek olan zararlara karşı koruma güdüsüdür. Hareketlerini ona göre belirlemeye başlar. Şimdi de oyunlarımıza geçelim.

Oyunlarım;

 • Şarkı-tekerleme- parmak oyunları:  Yeni öğrendiği kelimelerle şarkı oluşurabilir. Ya da sizlerin bildiği şarkıları, tekerleme, basit parmak oyunlarını öğrenip oyunlarında kullanırlar. Özellikle kız çocuklarında öğrendiği şarkıları bebekleriyle paylaşıyor. Haklılar bebeklerinin de öğrenmesi lazım ( Kelime dağarcığının genişlemesinde büyük etkisi olacaktır.
 • Dans edin: Çocuklarda enerji bitmek bilmeyen bir şey. Bunun için dans ettirin. Bedeninin farkına varır. Kullanmasını öğrenir. Dans ederken el göz koordinasyonu oluşur ve vücuduna esneklik katar.  Enerjisini de atmış olur.
 • Yap-boz oyunları: 3-4 parçalı yap-boz oyunları dikkat süresinin artmasına yardımcı olur. Renk, şekil, parça bütün gibi kavramları öğrenir.
 • Dikkat oyunları: Yaş gruplarına göre ayrılmış olan dikkat oyunlarından oynayınız.  Ya da sizler oyuncak oluşturabilirsiniz. Mesela iplere boncuk dizme, dizdiği boncukları süs eşyası olarak kullanın ardından. Çocuğunuzun yaptıklarına değer verdiğinizi gösterir.  Ya da mandal oynayın. Tipine, rengine göre çeşitli gruplamalar yapabilirsiniz. Basite eşleştirme kartları oluşturun mesela. Renkler, hayvanlarla, bitkilerle ilgili. Ya da çocuğunuzun çekecek konularla ilgili.
 • Hikaye kitabı: Sözel-dilsel ve görsel zekayı geliştirir. Kelime dağarcığını arttırır, hayal gücünü genişletir. Düzgün cümle kurmasını ve dil kalıplarını öğrenir. Hikaye öncesi ve sonrası sohbet edin. Sorular sorun. Sizi dinleyip dinlemediğini ölçün. ‘ Bu kitabımızın adı Bambi olmasaydı ne olurdu? İçinde hangi hayvanlardan bahsetti? Kahramanın yerinde sen olsan ne yapmak isterdin?’ gibi soru çeşitleri kullanın.
 • Sohbet edin: Çocuğunuzun sizinle paylaşabileceği konuları açın ve muhabbet edin.  Özellikle de anne, baba ve çocuğun birlikte konuşmasından yanayız. Aile bağlarının güçlenmesine, çeşitli hayaller kurarak hem sizin hem de çocuğunuzun motive olmasını sağlar. Ayrıca ileriki yaşlarında size açacak olduğu konularda sıkıntı çekmeden rahatlıkla konuşmasına yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun dünyasında da yeni ufuklar açmış olacaksınız. Bu da anne ve babayı model alan çocukları ileriye götürecektir.
 • Hayvan sesleri: Çevresinde dikkatini çeken hayvanları inceler çocuğunuz. Sadece çevresindekilerle kalmayın onun dünyasındaki hayvanları da genişletin. Kitaplardan okuyun ya da bilgisayardan hayvan seslerini dinletin. Başlangıçta seslere olan merakı ilerleyen zamanlarda o hayvanın özelliklerini öğrenmesini sağlar ve genel kültürüne katkıda bulunur. Çeşitli oyunlar kurabilirsiniz.
 • Oyun hamuru:  Oyun hamuru çocuğunuzun küçük kaslarını yani el parmaklarının gelişmesine yardımcı olur. Bu da ilerleyen aşamalarda ve tüm hayatında kullanması gereken parmaklarının esnek olmasını, rahat bir şekilde makas kalem tutmasını, sayfa çevirmesini, yemek yerken kaşık çatal tutmasını, çorap ve ayakkabılarını rahatlıkla giymesini sağlar.
 • Saklama-devirme -atma-tutma: 2-3 yaş grubunun başlangıç aşamasında bu oyunları tercih ediyor çocuklar. Ev aletlerini, oyuncaklarını, kıyafetleriyle saklama oyunları oynanabilir. Oyunda kavram vermek isterseniz eğer yaklaştığında sıcak, uzaklaştığında soğuk diyebilirsiniz. Bowling labutları gibi dizebilir hafif topla devirme oynayabilirsiniz. Bu tür oyunlarda odaklanarak oynadığın için dikkati geliştirir. Ya da bir sepeti pota gibi kullanarak oyuncak toplayabilirsiniz.———————————-
  Çocuklarınızla oynayacağınız her oyunu istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Önemli olan oynadığınız zaman diliminde nasıl vakit geçirdiğiniz olacaktır. Ayrıca ilgilenirken lütfen televizyon, laptop, telefonlarla değilde yalnızca çocuğunuzla ilgilenin. Onun sizlere ihtiyacı var.Mutlu ve bol oyunlu günlere   

Yezden ASIL