Çocuklarda Dil Gelişimi

Çocuklarda Dil Gelişimi

22 Aralık 2015 0 Yazar: Admin

Bebeğinizin dünyaya gözlerini açar açmaz iletişime geçtiğini biliyorsunuzdur. Öncelikle çevresini tanımak için gözlem yapar, sesleri işitebildiğine dair tepkiler verir. İletişimde, anne- baba-çevre üçlüsü ne kadar çok desteklerse o kadar iletişimde hızlı gelişim gösterecektir.

Sağlıklı bir bebeğin 6. aydan itibaren heceleye heceleye konuşur. ‘ba-ba-ba’ ,’de-de-de’ gibi… 8-18 ay arasında kelime haznelerini geliştirirler. Özellikle de 12. Aydan itibaren belirgin olarak söyler. 2 yaşının sonunda geldiğinde hafızaları 200 kelimeye ulaşırlar. 2,5 yaşlarında bu hız artarak 400 kelimeye çıkar. Gün geçtikçe artacak ve kendini başkalarına anlatabilir, isteklerini dile getirebilir hale gelir. 3,5 yaşında artık dünyayı fark eder halde olur. Kelime haznesi 1000’e ulaşır. Dediğimiz gibi sağlıklı bir çocuğun gelişim aşaması bu şekilde olacaktır. Fiziksel yahut psikolojik rahatsızlıklar yüzünden konuşma bozukluğu olabilir. Ailenin iyi bir gözlemci olması lazım ki böyle bir durumu fark eder etmez doktora gözükmesi gerekmektedir.

  • Fiziksel olarak; doğum öncesi ve ya doğum sırasında beynindeki sinir sistemi merkezi zarar görmüşse, ağız- damak-dudak yapısında bozukluklar varsa, dil bağı normalinden uzun ya da kısaysa, beyin fonksiyonlarında bir rahatsızlık varsa konuşma güçlüğü çekerler.
  • Psikolojik olarak; aile içinde iletişimin olmaması, evde aşırı derecede televizyon izlemesi, şiddete meyilli aile modeli, tek düze kurulmuş bir yaşam tarzı, şiddet ve zorlamanın olduğu bir ev, sessiz sakin bir aile modeli çocukların konuşmasında güçlüğe ya da geç konuşmasına sebep olacak faktörlerdendir.

İlk söylenilen kelimeler neden anne, baba, dede olur sizce? Bebeğinizle en çok ilgilenenler onlar olduğu için mi? Yoksa hafızalarına ilk kazınan kelimeler olduğundan mı? Aslında her ikisi de. Çocuğun dil gelişiminde iki hafıza çeşidine rastlarız. Başlangıçta pasif hafızayla karşılaşırız. Bu da çocuğunuzun duyduğu kelimelerdir. 6 ay boyunca pasif hafızada bulunan kelimeler sık sık tekrarlanır baskın hale gelirse aktif hafızaya aktarılır. Aktif hafıza da çocuğun konuşmasında şekillenmelere sebep olur. Ardından kodlar kelimeleri nesnelere. Bebeğinize ismiyle ona odaklanarak seslenirseniz bebeğiniz adını her duyduğunda o yöne doğru bedenini döndürür. Bu başlangıç aşamasında olan durumlardır. Örneğin, anne çocuğuna yaklaştığında anne diyorsa bu 6 ay boyunca pasif hafızada tekrarlanmış sonrasında aktif hafızaya aktarılarak açığa çıkmıştır.

Çocuğunuzun büyümesinde en büyük etken de anne babasıdır. İletişim kurmakta buna dahil. Çocuğunuzla bol bol konuşmalısınız. Onlarla günlük hayattan, yaptığınız yemekten, gittiğiniz filmden mesajlar verin. Size yaşı itibariyle net cevaplar veremese de anlar ve dediğimiz gibi pasif hafızaya atacaktır. İlerleyen zamanlarda açığa çıkar. Ayrıca aranızdaki bağı kuvvetlendirmek adına hem sözlü hem de bedensel iletişim çok önemli. Sevgiye ihtiyacı olan çocuklarınıza dokunmanız onunla göz göze gelmeniz onu ruhsal olarak da doyuracaktır. Böylelikle sıkıntı çektiği konularda da hızlıca çözüme ulaştırmış olacaksınız.

Çocuğunuz iletişime geçtiği sizinle konuşmaya başladığı zaman sakın onun gururunu alçaltacak kelimeler saf etmeyin. Tek tük söylese de, anlatmak istediğini anlatamasa da ya da yanlış kelime kullansa da dalga geçmeyiniz. Su kelimesine ‘Fu’ diyorsa eğer doğrusunu ona belirtiniz. ‘‘Fu diye çok güzel söylüyor, çok hoşumuza gidiyor.’’diyerek kendinizi kandırmayın. Çocuğunuzda dil gelişimini ve sosyal çevresini etkilemiş olursunuz. İlerleyenler zamanlarda yalnızca sizinle olmayacak çocuğunuz. Arkadaşlarının onunla dalga geçmesini, kahkahalar atmasını istemezsiniz diye düşünüyorum. En önemlisi de çocuğunuzun öz güveni sarsılırsa bu yalnızca konuşmaya yansımayacak, davranışlarına girdiği ortamlarda çekimserliğe de sebep olacaktır. Çocuğunuz ne anlatıyorsa sabırla dinleyin. Sonuna kadar. Sonunu bilseniz bile onu çocuğunuzun getirmesini, konuyu konun bitirmesini bekleyin. Başta saygıyı öğrenmiş olacaktır. Bir kişinin konuşmasını bölünmemesi saygının göstergesi olduğu için size olan güven bağı sağlamlaşır. Sakın unutmayın sizlerden ne görürse aynısı yapacaktır. Anne babanın sağlam bir model olması gerekir.

Sağlıklı iletişim her şeyin başlangıcıdır.