Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

26 Kasım 2015 0 Yazar: Duyguhan Başaran

Annelerimizin en çok uğraştığı ve bir o kadar da canını sıkan durumların başında tuvalet eğitimi geliyor. Uzun çabalar göstermenize rağmen çocuğunuzda sık sık kaçırmalar mı oluyor? Ya da tuvaletini söylemeyi unutup paçalarına sızan çişten mi fark ediyorsunuz? Tuvalet eğitimi üzerinde durulması gereken bir olaydır. Çünkü tuvalet eğitimi hem psikolojik hem de genetik faktörler üzerinde gerçekleşir. Doğru adımlarla ilerlenmediği takdirde büyük sorunlar yaşanma ihtimali yüksektir. Gelin birlikte bu işin üstesinden gelelim.

Öncelikle çocuğunuzun tuvalet eğimini için ayını doldurması gerekir. Bu da 18-24 ayı doldurmuş sağlıklı bir çocuğun tuvalete başlama yaşıdır. Birçok çocuk kas gelişimini 18. ayda tamamlar. Ve tuvalet eğitimin en önemli yardımcısı kaslardır. Ardından psikolojik destek eklenir. Altını çizerek söylüyorum sağlıklı çocuklarda dedim. Bazı aileler 3-4 yaşını doldurmuş olan çocuklarında hala tuvalet sıkıntıları çekiyor. Bunun altında muhakkak bir problem yatıyordur. Doktor desteği almaları gerekiyor. Bu konuya da ayrıca değineceğiz.

18-24 ay dememizin bir başka sebebi de haz duyusunun en az olduğu ve terk edilebilecek düzeydeki zaman dilimidir. Daha ileriki bir zamanda başladığınız takdirde alışma süreciniz uzayacaktır. Ve çocuğunuzun alt kaçırma riski yükselecektir. Hatta altına bilerek bile yapmaya başlayacaktır çocuğunuz. Altına kaçırdığında duyduğu hazdan mutlu olacaktır. Size ne kadar pis gelse de çocuğunuzu mutlu eden bir durum var. Bunun farkında bile değil aslında. Bu yüzden kızmayınız. Ya da onun onurunu kıracak davranış ve sözlerde bulunmayınız. Bu çocuğunuzda itelemeye sebep olur. Ve çişi geldiğinde gidip tuvalete yine altına yapmayı yahut tutmayı tercih edecektir. Bu davranışlarda sorunu çözüme ulaştıramayıp problemlerin artmasına neden olacaktır.

Öncelikle tuvalet eğitimi için yaşı gelmiş çocuklarımızla başlayalım. Neler yapmalı aile? Nasıl davranmalı çocuğuna? Ne yaparsa daha çabuk kazanır bu davranışı? Çocuğunuzun ilk defa karşılaşacağı duruma psikolojik yönden de hazırlamanız gerekiyor. Çişini, kakasını yaparken korku ve endişeye kapılıp bu eğitimi yarında kesen çok aile tanıyoruz, çünkü. Anne ve babanın kendilerini hazır etmeleri de gerekiyor. Sizlerin kararsız tutumları çocuğunuz etkileyecek ikiliğe sebep olacaktır. Bez mi tuvalet mi arasında kargaşa yaşayan çocuklarımızın süreçleri uzattığını hatta ailenin bu karışıklıkta boğulup direk pedagog desteğine ihtiyaç duyduğu haller de ortaya çıkıyor.

Sizden istediğimiz bu zorluklara meyil vermeden olaydan rahat ve sorunsuz çıkmanız olacak. Ayı doldurmaya yaklaştığınızda çocuğunuza alttan alttan tuvalet eğitimiyle ilgili sinyaller verin. Geceleri uyku öncesinde tuvalet eğitimi ile ilgili kitaplar okuyabilirsiniz, masallar anlatabilirsiniz. Gün içinde tuvaletini yaptığında ‘Kakanı yapmışsın, bak ne güzel rahatladın artık.’ gibi çocuğunuzun normal bir şey yaptığını tiksinmemesi gerektiğini çağrıştıran olumlu cümleler kurmalısınız. Ayrıca çizgi film saatinde tuvalet eğitimini veren animasyonları izleyebilirsiniz. Sık sık konuşmalısınız. Durumu en ince detayına kadar anlatın. Büyüdüğünün göstergesi olduğunu, kakasının ve çişinin geldiğinde neler yapması gerektiğini, neden tuvalet ihtiyacı duyduğunu anlatın. Çocuğunuzla bir büyük gibi konuşun fakat yaşına uygun davranışlar bekleyin.

      images (2)        images (3)

Başlangıç sürecinde iyi telkinlerde bulunan ailelerde tuvalet eğitimi daha kısa zamanda sonuç veriyor. Fakat şunu da unutmayalım ailede alt ıslatma problemi yaşayan ebeveyn varsa çocuğunuzda da görülme olasılığı yüksektir. Böyle bir surumda çocuğunuzu rencide edecek davranışlarda bulunmayın. Bunun bir rahatsızlık olduğunu unutmayın. Genetikse bu alt ıslatma ortalama 9-11 yaşına kadar sürecektir. Tabi anne ya da babada kaç yaşında sonlandıysa o yaşa kadar sürme olasılığı da var.

Çocuk bezi attığınız andan itibaren çişin ve kakanın gelme sıklıklarını saat dilimi bazında hesaplayınız. Bunun içinde kısa bir sıvı testi yapabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz saat 10’da kahvaltısını yaptı ve 11’de ilk çişini yaptıysa ortalama 1 saatte bir çişi geliyor. tabi bu aradaki sıvı gıdalara da bağlı. Sık sık çocuğunuza ‘Tuvaletin geldi mi? Hadi tuvalete gidelim.’ demenize gerek kalmaz. Bu sorular aile bireylerinde alışkanlık yaparsa çocuğunuzun tuvaleti varsa bile tuvalete gitmesini engelleyecektir. Çünkü sizin sorularınızdan sıkılır bir zaman sonra. Onu yerine altına yapıp temizlenmesi sizde daha çok etki yaratacağı bilir. Ve sizi bezdirmek için uğraşır.

Hatta inat bile yapabilir. Tuvalet eğitimini vermeye başlarken gündüz saatlerinde oturtma yaptıktan sonra geceyi kontrol altına alın. Gündüzleri sizin gözünüzün önünde sıkışma ya da tuvaletini hatırlatacak birçok imge olacaktır. Kas kontrolünü gündüz sağladığında gecede büyük sıkıntılar yaşamazsınız. Alıştırma külotu kullanın fakat kısa bir süreliğine kullanın. Çocuğunuz onun rahatlığına alıştığı zaman bez sanıp yine altına yapma ihtimalleri doğuracaktır. Alıştırma külotunun kullanılma amacı altındaki ıslaklığı fark edip rahatsız olması durumudur. Bu detaya da dikkat edelim. Bazı çocuklar kakalarını yaparken korkarlar. Bu korkuyu yenmek adına tuvalet aparatları kullanmalısınız. Olmadı lazımlık kullanın. Fakat lazımlık yine tuvalette kalacak. İstediği yere gidip gezdirilmeyecek. Konuşun, anlatın çocuğunuza nereye gittiğini onun anlayacağı şekilde. Hikayeleştirin ve sevimli kılın. ‘Şimdi kaka kardeş diğer arkadaşlarının yanına gitmek için senin karnından çıkıyor. Bir an önce arkadaşlarına kavuştur hadi oğlum, arkadaşsız kalmasın.’ şeklinde masallar oluşturabilir, oyunlar oynayabilirsiniz. Ödül yöntemine de gitmelisiniz. Kaçırmadan yaptığı tuvaletleri banyonuzdaki fayansa sticker yapıştırarak biriktirme yapabilir. Sonrasında büyük ödüle ulaşabilir.

Bunu çok zorlayan çocuklarımız için kullanıyoruz genellikle. Somut dönemleri baskın olduğundan elle tutulur şeyler görmek onları tatmin edecektir, bunu da sakın unutmayın. Sifon sesini alıştırın. Bazı çocukların ses düzeyleri düşüktür. Bu yüzden ağır sesler onları rahatsız eder hatta korkmalarına sebep olur. Sifon sesine önceden alışmış bir çocuk bu korkuyu da atmış olacaktır. Eğer çocuğunuz tuvalet eğitimine başladığınızda hastalanıp ishal ya da kabızlık durumu varsa normal hal dışında kak-çiş durumu olacağı için bu eğitimi iyileşinceye kadar ertelemelisiniz.

3-4 yaşına gelmiş hala tuvalet eğitimini tamamlamamış çocuklarımız olabiliyor. Öncelikle ailenin doktora gitmeli bir sonuç çıkmazsa pedagog desteği alması lazım. Çocuğunuzda fiziksel ya da psikolojik sıkıntı anlamına geliyor. Ne kadar çabuk çözülürse problemler siz ve çocuğunuz o derece rahatlar hem ruhsal hem bedensel.

Sabrınızın bol olması gerekiyor. Bazı çocuklarda 1 haftada bezi atarken bazılarını bu duruma alıştırmak 3 ayı buluyor. Çocuğunuzun onurunu kıracak, incitecek ve dışarıdan zarar görmesini sağlayacak davranışlardan kaçının. Ailelerimizin bu konuyla ilgili akıllarına takılan soruları olursa aşağıdaki yorumlardan bize ulaşabilir. Her zaman sizinleyiz.

Neşeli günler dileğiyle… 🙂