Çocuklarınızla Oyun Oynayın (0 – 2 Yaş Gurubu )

Paylaş
 

0-2 Yaş Oyunlarım

Anne olmak gurur verici ve Allah’ın bahşettiği güzel duyguların en değerlisi olsa gerek. Elinize aldığınızda ve mis kokularını içinize derince çektiğinizde dünya unutuluyor, demişti annem. Mucizedir bebek. Peki, sizlerin hazırlık aşamaları neler oldu?  Hamilelik dönemi boyunca çocuğunuzu daha ileride yetiştirmek için araştırmalar yaptınız, bol bol kitap okudunuz, aklınıza gelen yeni fikirleri not aldınız değil mi? Şanslı bebeklerinizle daha da verimli zaman geçirmeniz adına minik oyunlar hazırlayacağız.

Öncelikle sizlerden istediğim eğer çocuğunuzun yaşıyla ilgili ön yargılarınız varsa yıkın. Çünkü bebeğinizin en fazla alıcılarının açık olduğu, sizi ve çevresini keşfe çıktığı ve ne kadar konuşamayıp istediğiniz tepkileri vermese de zihninin en verimli zamanları olduğunu sakın unutmayın. Bebeğinizi tanımak için gayret gösterin. Onun için imkansızları değil yapabileceklerini önüne serin. Küçük yaşlarda atılmaya başlayan özgüvenin temellerinden taş çalmayın. Şunu da unutmayalım çocuğu yalnız anne değil, babayla da büyütmeli. Oyunlara hep birlikte katılma imkanı olursa sizin ve bebeğinizin açısından daha verimli olur.

  Bebeğinizin günlerini saymakla başlamışsınızdır işe; 10 gün, 1. haftası, 40 günlük oldu. Günler ayları kovalarken anlatın ona; gidip geldiğiniz yerleri, yediğiniz akşam yemeğinizi, odanızdaki objeleri, mutlu anlarınızı… Konuşmak farkındalığı arttıracaktır. Ses duyularını açar, kelime dağarcığını genişletir, aileyle bağları güçlenir. Konuşurken de özellikle jest mimiklerinizi kullanın ki bebeğinizin dikkatini kolayca çekebilesiniz.

Oyuncaklarım;

Şunu sakın unutmayın ki çocuğunuzla geçirdiğinizi  dolu dolu bir 10 dakika onun size karşı olan güvenlerinin artmasına, iletişimlerinizin kuvvetlenmesine ve pek çok olumlu yönde ilerlemesine yardımcı olacaktır. Oyunları çocuklarınızın uyku saatlerine göre ayarlarsanız daha verimli çalışmalar, oyunlar ve etkinlikler yapacağınıza inanıyoruz.

Bol eğlenceli günlere

Yezdan ASIL

Bu yazı 2534 kere okundu.
Etiketler:
çocuk eğitimi

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Bunlar da ilginizi çekebilir

Birde bunlara bakın

ETİKET BULUTU
Facebookta bizi bulun
Son Yazılar
ETİKET BULUTU