Çocuklarınızla Oyun Oynayın (0 – 2 Yaş Gurubu )

Çocuklarınızla Oyun Oynayın (0 – 2 Yaş Gurubu )

23 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

0-2 Yaş Oyunlarım

Anne olmak gurur verici ve Allah’ın bahşettiği güzel duyguların en değerlisi olsa gerek. Elinize aldığınızda ve mis kokularını içinize derince çektiğinizde dünya unutuluyor, demişti annem. Mucizedir bebek. Peki, sizlerin hazırlık aşamaları neler oldu?  Hamilelik dönemi boyunca çocuğunuzu daha ileride yetiştirmek için araştırmalar yaptınız, bol bol kitap okudunuz, aklınıza gelen yeni fikirleri not aldınız değil mi? Şanslı bebeklerinizle daha da verimli zaman geçirmeniz adına minik oyunlar hazırlayacağız.

Öncelikle sizlerden istediğim eğer çocuğunuzun yaşıyla ilgili ön yargılarınız varsa yıkın. Çünkü bebeğinizin en fazla alıcılarının açık olduğu, sizi ve çevresini keşfe çıktığı ve ne kadar konuşamayıp istediğiniz tepkileri vermese de zihninin en verimli zamanları olduğunu sakın unutmayın. Bebeğinizi tanımak için gayret gösterin. Onun için imkansızları değil yapabileceklerini önüne serin. Küçük yaşlarda atılmaya başlayan özgüvenin temellerinden taş çalmayın. Şunu da unutmayalım çocuğu yalnız anne değil, babayla da büyütmeli. Oyunlara hep birlikte katılma imkanı olursa sizin ve bebeğinizin açısından daha verimli olur.

  Bebeğinizin günlerini saymakla başlamışsınızdır işe; 10 gün, 1. haftası, 40 günlük oldu. Günler ayları kovalarken anlatın ona; gidip geldiğiniz yerleri, yediğiniz akşam yemeğinizi, odanızdaki objeleri, mutlu anlarınızı… Konuşmak farkındalığı arttıracaktır. Ses duyularını açar, kelime dağarcığını genişletir, aileyle bağları güçlenir. Konuşurken de özellikle jest mimiklerinizi kullanın ki bebeğinizin dikkatini kolayca çekebilesiniz.

Oyuncaklarım;

  • Duyu battaniyesi: Kullanmadığınız kumaş parçalarını farklı şekillerde kesip dikin küçük cepler de yapın. O ceplere poşet, elyaf, boncuk vs. koyup dikin. Bebeğiniz içindekilerin farklı olduğunu  dokunarak kavrar. Hemen ilk seferde anlamasını ve tepki göstermesini bekleyin. Sizler yardımcı olun başlangıçta. Alıştığı zaman kendisi bulacaktır. Dokunsal oyuncaklara da sık sık  yer veriniz.
  • Ses oyuncakları: Bebeğinizin kaldırabileceği miktarda boş su şişelerinin içine makarna, taş, boncuk gibi malzemeler koyun. Ve nasıl oynandığını gösterin.
  • İtme-çekme oyunları: Bebeğiniz kendini keşfedince çevresini araştırmaya başlayacaktır. Özellikle de çekmeceleri kurcalama sepet yahut dolap içlerini karıştırma-girme gibi eylemler kazanacak. Bunun için aklımıza biatçe bir oyun geldi. Halısı olmayan bir zeminde çamaşır sepetinizin içine bebeğinizle seçtiğiniz oyunları içine koyup itin. Denge sağlama yetisi gelişecektir ve kendi gücünü test edecektir çocuğunuz. Kontrollü olarak bırakın kendini tanısın.
  • Ayna: Büyüdüğünü gösteren en güzel materyallerden birisi aynadır. Haftada bir kez bebeğinizle birlikte bedenindeki değişmeler hakkında konuşun. Ellerinin biraz daha büyüdüğünü, tırnaklarının ve saçlarının uzadığını, kilo aldığını ya da zayıfladığını kesin cümlelerle anlatın. Aynada da gösterin ki kendisindeki değişikliği fark etsin.
  • Meyveli yoğurtla el baskısı: Bu yaştaki çocuklar için geliştirmiş olduğumuz yoğurt baskısını uygulayabilirsiniz. Hazır meyveli yoğurtlardan da alabilirsiniz fakat bizim tercihimiz evde yaptığımız meyveli yoğurttan yana oluyor. Normal yoğurdun içine mevsimine göre renginin çok çıkabileceği meyveyi alıp sıkıp yoğurtla karıştırmak oluyor. Uygulayacağız alanda alt zemine muşamba gibi bir örtü sermenizi tercih ederiz. İsterseniz de çocuğunuza da boya önlüklerinden ya da evinizde varsa naylonsu kıyafetlerden giydirebilirsiniz. Ve büyük bir kağıda baskı yapmak kaldı. O andaki durumuyla ilgili küçük not ve tarih atıp saklayabilirsiniz.
  • Basit el kuklası: Eskiyen ya da kullanmadığınız kıyafetlerinizi, çoraplarınızı kuklaya çevirebilirsiniz. Bu şekilde hem bebeğinizde farklı şekillerde iletişimler kurmuş olursunuz hem de dikkatini başka yönlere çekip algısının genişlemesini sağlarsınız.
  • Kaybettim Bul: kek kalıbı yada hafif derin bir kabın içine birkaç tane bebeğinizin kaba sığabilecek oyuncalarından koyunuz. Üzerinde pastalık jölelerden çırpıp dökünüz. Bir süre dolapta bekletin. Oynayacağız alana muşamba sermeyi unutmayın. Ve bebeğinizin yumuşacık jöleyi mıncıklama vakti
  • Erimiş çikolatadan parmak boyası: Bebeğiniz için en sağlıklı olanı bu olsa gerek. Ağzına ne soktu, boyayı yalama dertleri olmadan rahatça oynayabilecekleri bir etkinlik. Hem anne baba için hem de çocuk için tatlı olan bu etkinliğin yapımı gayet basit. Aldığınız katı çikolatayı eritmeniz ya da sıvı çikolatayı kaba koymanız gerekecek. Sonra da bebeğinizle baskı yapabilirsiniz.
  • Renkli kaplar: Bu dönemlerde en çok karıştırdıkları yerlerden biri olan mutlağı eğitici hale getirebilirsiniz. Çocuğunuza zarar verecek yere aman dikkat. Genellikle boylarının yetişebildiği yerleri tercih eden çocuklarımız için kap kaçaklardan oyun yapabiliriz. İç içe geçme, üst üste koyma, cinsine göre ayırma gibi basit yönergeler verip yapmasını sağlayabilirsiniz. Yapamadığı ya da anlamadığı taktirde öncelikle siz baştan sona yapın. Model olarak onu alması lazım.

Şunu sakın unutmayın ki çocuğunuzla geçirdiğinizi  dolu dolu bir 10 dakika onun size karşı olan güvenlerinin artmasına, iletişimlerinizin kuvvetlenmesine ve pek çok olumlu yönde ilerlemesine yardımcı olacaktır. Oyunları çocuklarınızın uyku saatlerine göre ayarlarsanız daha verimli çalışmalar, oyunlar ve etkinlikler yapacağınıza inanıyoruz.

Bol eğlenceli günlere

Yezdan ASIL