Çok Amaçlı Eşleştirme Kartları

Çok Amaçlı Eşleştirme Kartları

2 Kasım 2015 0 Yazar: Admin

Çocuğunuzun gelişimini destekleyen eğlenceli kartlarla güzel zamanlarınızın artmasını yardımcı olduk. Görme ve dokunmaya hitap eden duyularla kavramları öğrenmesi kolaylaşacaktır. Gruplama ve eşleştirme yeteneğini de pekiştiren bu kartlar 2- 4 yaş grubumuz için idealdir. Yapım aşamasında da çocuğunuzdan yardım alarak başka seçenekler üretebilir, çocuğunuzdaki üretkenliği ve yaratıcılığı geliştirebilirsiniz. Ayrıca tutma, kesme, boyama gibi küçük kas destekli olacağı için beden gelişiminde büyük faydası vardır. Hayvanları anlatmayı, onların seslerini çıkarmayı, özelliklerini sıralama yaparak konuşma becerisini, kelime haznesini ve düzgün cümle kurma yetisini arttıracaktır.

Ayrıca yabancı dil kullanıyorsa çocuğunuz pekiştirmesi için çok faydalı bir oyuncak olacaktır. Örneğin renkleri Türkçe olarak verdikten sonra İngilizce olarak isteyebilirsiniz. Hayvanları eşleştirirken de Türkçe olanı siz söyleyip İngilizcesini çocuğunuzun bulup söylemesini isteyebilirsiniz. Görsel materyaller olduğu için hafızaya kelimeler daha çabuk kazınacaktır.

Dediğimiz gibi eşleştirme kartlarımızda birden çok kavrama değindik. Renklere, karada yaşayan hayvanlara ve eşleştirerek rahatlıkla oynayabilecekleri oyun kartları hazırladık. Yapımı yine pratik ve alanı geniş olan bu kartları çocuklarınız çok beğenecek. Hemen malzemeleri sayayım ve yapımına başlayalım.

 

Malzemeler:

  • Mukavva
  • Renkli fon karton ya da elişi kağıdı
  • A4 kağıdı
  • Yapıştırıcı
  • Makas
  • İnce asetat
  • Boya kalemleri

Hadi hep birlikte yapalım.

Mukavvaları 10*10 cm kare keserek başladım işe. 11 renk kullandığım için 11 adet mukavva kestim. Çocukların daha canlı ve bilindik renklerden başlamalarını istediğim için şu renkleri aldım: Mavi, beyaz, lacivert, kırmızı, kahverengi, mor, yeşil, siyah, pembe, sarı ve turuncu.  Bu renklerdeki fon kartonlarını da kesip mukavvaya yapıştırdım. Bu kartların arkalarını boş bırakarak ön yüzlerine karada yaşayan 11 hayvanı seçtim. Ardından çizip boyadım. Bunları da kolaylıkla bulabilecekleri hayvanlardan seçtim. Kaplumbağa, aslan, ayı, karınca, zebra, sincap, köpek, tavuk, kedi, deve ve at olarak belirledim. Çizim ve boyama tamamlanınca çevresine kontör çekerek karta yapışacak olan hayvanları belirginleştirdim. Bunları da tamamladıktan sonra kartlara yapıştırdım ve asetatını çektim. Kenarları düzenleyince elektrik bandıyla çevresinden geçtim. Ve kartlarımız oyuna hazır.

IMG_4313-1                 IMG_4309

Doyasıya eğleneceğiniz günlere 🙂

Yezdan ASIL