Diş Beyazlatma – Bleaching

Diş Beyazlatma – Bleaching

13 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

Modern toplumlarda bireyler dişlerinin görünümünü önemserler, hatta dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları kişide psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere sebep olabilir.

Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle pek çok renk, şekil, konum bozuklukları kolaylıkla çözümlenebilmektedir. Renklenmiş dişlerin beyazlatılması (bleaching), diğer restoratif metotlara kıyasla daha ucuz, pratik ve zararsızdır.

Yapılan araştırmalara göre, dişlerin beyazlatılması diş hekiminizin gözetimi altında yapılırsa son derece etkin ve güvenlidir. Dişler ve dişetleri hiçbir şekilde zarar görmez.

Dişlerde meydana gelen renklenmenin en yaygın nedenleri; yaşlılık, çay, kahve, kola, sigara gibi dişleri boyayan maddelerin kullanılması, travmalar, eski protezler, kaplamalar, dişe gelen darbeler ve dolgulardır. Dişlerin oluşumu boyunca kullanılan antibiyotik (tetracycline) veya aşırı flor tüketimi de dişlerde renklenmelere yol açabilir.

Beyazlatma dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir. İki değişik beyazlatma yöntemi vardır.

          Hastanın kendi başına uygulayabileceği yöntemde;

  • Hekim ağızdan ölçü alıp, dişlerinizin üzerine takabileceğiniz ince lastik kalıpları hazırlatır.
  • Hasta kendisi için hazırlanmış özel kalıbın içerisine ilaç yerleştirerek bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az 2-3 saat takar.
  • Tedavi ortalama 1-4 hafta içinde sonlandırılır.

    Klinikte bir hekim tarafından uygulanan yöntemde;
  • Beyazlatma ilacı bu işlem hakkında deneyimi olan bir hekim tarafından diş üzerine uygulanır.
  • İlgili dişin üzerine beyaz renkli ışık kaynağı belli bir süre tutulur.
  • İşlem bittiğinde sonuç hemen gözlenir.
  • Her iki yöntem de etkin olmasına rağmen tercih, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin görüşüne bağlıdır.

Yasemin CANİK
Diş Hekimi