Doğal ve Ahşap Ev Eşyaları

Doğal ve Ahşap Ev Eşyaları

26 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

YEŞİLDEN KAHVERENGİYE DÖNÜŞEN ÇİZGİ

            Hayatımızda ahşabın büyük önemi vardır. Doğallığı, sadeliği, gerçeği yansıtmayı eşyalımızda severiz. Doğal ve ahşap ev eşyası modelleri her zaman en çok tercihimiz olmuştur.

           Ahşabın kokusu ve dokusu bizimle yaşar, bizimle paylaşılır. Doğal ahşap eşyalar her daim evimizin, ofisimizin içindeki otantik mevsimin dengesini sağlar. Bununla beraber ortamın nemini alarak sağlıklı bir ortamda yaşama imkânı sunar. Doğal ağaçtan yapılan eşyalar işlenerek elde edilen ürünlerden her zaman farklı tutulmalıdır. Doğal ahşap ürünler her zaman uzun ömürlülük ve sağlamlılık öndedir. Ahşap yatak, ahşap komodin, ahşap gardırop, , ahşap sehpa, ahşap masa, , ahşap tv ünitesi, ahşap dolap, ahşap vitrin gibi birçok ürün evimizin başköşesinde yer alır. Bunun yanında kendi el becerilerimizle de evimizin dekorasyonu için ahşap ürünler yapabiliriz. İster gerekli malzemeleri satın alabiliriz ya da etraftan ufak tefek kereste, odun ne bulabilirsek topladığımız malzeme ile icatlar yapabiliriz. Ahşabın her şekli ev dekorasyonumuza mutlaka bir katkısı olur.

       Ahşap ile hayal gücümüzü kullanarak kütük masa, bank, sehpa, tabure, oturma grubu tasarımları ya da süs şekiller abajur, lamba yapılamayacak şey yok.

       Mesela ev ahşaptan gerekli olabilecek bir geri dönüşüm kutusu yapabilirsiniz. Bu yapacağınız ürünü ister ofisinizde isterseniz de evinizde bahçenizde kullanmak için koyabilirsiniz. Bu dönüşüm kutusunu 3 bölmeli yaparsak birine cam birine plastik diğer bölümüne de kâğıt koyabilme şeklinde daha kullanışlı olur.

       Alışkanlıktan milletimiz genelde bu ürünleri aynı yere atmakta. Aslında yanlış bir durumdur. Biz biraz olsa el becerimizle bunu yönlendirebiliriz. Evde yapacağımızdan çok ekonomik olacaktır.

Malzemeler:

  • 30×60 10 adet kalas tahta (herkes kendisine göre ölçülerde kullanabileceği tahtaları temin edebilir)
  • Çekiç
  • Çivi
  • Dekupaj
  • Metre
  • 2 adet kapak için menteşe
  • Vernik

      Geri dönüşüm kutusu için öncelikle kalas tahtalarla kare olacak şekilde çakınız. Sadece üst kısmına gelecek yer acık olsun. Üst kısım kapak olacağı için ahşabımızın birini eşit aralıkla dekupaj yardımıyla 3 adet göz açalım. Kare şeklinde oluşturduğumuz kutucuğun bir tarafına menteşenin birini diğerinize delmiş olduğumuz kapak olarak kullanacağımız ahşaba çakarak kapak şekli yapalım. Kutumuz böylelikle hazırdır. Kutunu içine her deliğe gelecek şekilde birer kova koyarak tamamlayabiliriz. Kovaları da ahşaptan yaparsanız daha saplıklı olur. Tabiî ki uzun ömürlü olması içinde dış yüzeyi vernikleyerek doğal ahşap geri dönüşü kutumuz hazırdır. Çalışmamızın resimle anlatımı ise şöyledir.

      Evimizde böyle güzel yararlı çalışmalar yaparak çocuklarınıza da örnek olmuş olabiliriz. Geri dönüşümü de aşılamış oluruz. Resimde de görmüş olduğumuz gibi doğal ahşaptan yaptığımız geri dönüşüm kutusunda üzerinde belirlediğimiz gözlerden ürünleri içine atarak biriktirebiliriz. Evinizde kullanacağımız doğal ahşap ürünleri her zaman dekorasyonunuza da farklılık katacaktır.Dekorasyonda ahşabın verdiği sıcaklığı hiçbir ürün veremez.

      Ahşabı biliriz ki hepimiz hiçbir kimyasal kullanılmadan tamamen su, güneş, toprak ve havayla doğal üretimi olur. Ağaç kendiliğinden çoğalan tek yapı malzemesidir. Her üründe ahşap kullanılırsa dünyada sınırlı üretilen hammaddeler azaltılmış olur. Hayatımızın her alanında sağlık sunar. Solumamızda kullandığımız ürünlerde gibi.

       Ağaçların işlenip hazır hale gelmesinde her neredeyse sıfır atığa yol açar. Atığı çıksa bile bir çok alanda kullanıldığı için hiçbir boşa giden ürünü yoktur. Her zaman evimizde işyerimizde doğal ve ahşap ev eşyası modelleri kullandığımız takdirde sağlıklı ortamlar oluştururuz.Öyleyse her zaman doğal ahşap ürünleri tercih edip sağlıklı yaşam alanları oluşturma bilincini herkese aktaralım.

Mukavvim KARAOSMANOĞLU