Emzirme Ve Anne Sütü

Emzirme Ve Anne Sütü

16 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

Anne sütü, üzerine yazı yazılan ve en çok konuşulan konulardan biri. Çünkü anne adayları, minik mucizeleri dünyaya geldiğinde, ona her şeyin en güzelini ve doğrusunu  vermeye çalışır. Bu nedenledir ki anne sütü anne ve anne adayları için büyük  önem taşımaktadır.

Anne sütü milyonlarca bebeğin ölümünü önleyen, içerdiği vitamin, yağ, karbonhidrat, mineral ve protein bakımından zengin olması sebebi ile besleyici, ekonomik ve hiç bir yan etkisi olmayan besin kaynağıdır. Anne sütü herkes tarafından bilindiği üzere bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara karşı daha kolay mücadele etmesini sağlar. Bebeğin organ ve vücutta bulunan sitemlerinin büyümesini düzenler. Enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan faktörler içerir.

Anne sütü bebeğin talep ettiği her an temin edilebildiği ve hazır olduğu için ekonomiktir. Herhangi bir alete biberon vs. gibi gerek kalmadığından dolayı aynı zamanda sterildir. İçinde bulunan maddeler bebeğe göre anne vücudunda üretildiğinden alerjen değildir. Çok nadir olarak bebeğin doğuştan kaynaklı bir rahatsızlığı var ise alerjen yapı gösterebilir.  

Anne sütü daha doğru bir deyimle emzirme işlemi, anne ile bebek arasında ruhsal bir bağ kurmasına yardımcı olur. Anne ile bebek arasında ilk güven ilişkisi de böyle başlar. Emzirmek bebeğe faydalarının yanında anneye de bir çok faydası vardır. Annede meme kanseri görülme riskini azaltır ve doğum kontrolünde etkili bir çözüm oluşturur.

Anne sütünün oluşumu ve arttırılması tamamen hormonaldir. Süt yapımını sağlayan prolaktin hormonu ile sütün akmasını sağlayan oksitosin hormonuna bağlıdır. Yani anne adayının vücudu ne kadar prolaktin hormunu sağlıyor ise o kadar süt yapımı geçekleşecektir. Çevremizdekileri söyledikleri vce uygulattıkları gibi bazı gıdaları tüketmenin sütü arttırma da bir etkisi yoktur. Proloaktin hormununun yükselmesi arz ve talebe bağlıdır. Bebek ne kadar çok ister ve emerse o kadar süt arttırımı başlar. Anne sütünün %70 i sudur. Bu nedenle annenin özellikle emzirme döneminde su içmesinde fayda vardır. Suyun yanında sağlıklı beslenmesi, üretilecek olan sütün de kalitesini arttıracaktır.

İlk 3 ay bebeklerin dünyaya adapte olma süreçleridir. Bu nedenle anne sütü ilk 3 ay bebeğin her istediği zaman verilmelidir. 3 ayın sonunda uyku ve beslenme düzene girmeye başlar. Bu döneme kadar bebek her istediğinde eğer uyku saatleri fazla sürüyorsa 3 saate bir bebek emzirilmelidir. Mümkünse her iki göğüsten emzirme sağlanmalı eğer bebek sadece tek taraflar doyuyorsa diğer taraf mutlaka pompa yardımı ile boşaltılmalıdır. Sağılan süt streil poşetlere konularak buzlukta saklanabilir. Anne sütü buzdolabında 3 gün, buzdolabının buzluğunda 3 ay, derin dondurucu da ise 6 ay bekleyebilir.

Normal emzirme süresi en az 4 dakika en fazla 30 dakika sürmelidir. Çünkü bebekler anne sütünün gerekli tüm besinleri ilk 5 dakika da alırlar ve kalan zaman tamamen keyfi bir durumdur. Geçirilen bu durum anneye de keyif veriyorsa bir sıkıntı yoktur.  Duygusal tatminin ve bağlanmanın daha da artmasını sağlar.  

Bildiğimiz üzere bebeklerin özellikle ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeleri önemlidir. Özellikle doğumdan sonra  ilk bir kaç gün içerisinde gelen sütler bebeğin gelişimine çok büyük katkı sağlamaktadır.

Tecrübeli Anne 🙂