Hayat Kurtaran 20 Pratik Bilgi

Hayat Kurtaran 20 Pratik Bilgi

30 Kasım 2015 0 Yazar: Admin

Gözlük Camı Temizliği

Gözlük camlarınızın buğulanmasını önlemek için iki yöntem var. İlki; gözlük camlarınızı eczaneden alacağınız gliserin ile silin. İkincisi elmayı ikiye kesip iç kısmıyla camlarınızı silin. İyi sonuçlar alacaksınız.

Evinizin Havası Değişecek

Güzel kokulardan haşlanıyorsanız size yeni bir önerimiz var. En sevdiğiniz parfümlerinizle aydınlatma lambalarınızı silin. Lamba ısındıkça eviniz mis gibi kokacaktır.

Dere Otu ve Maydanoz Nasıl Muhafaza Edilir

Aldığınız taze dere otu ve maydanozları önce yıkayın ve temiz bir havlu üzerine serin, üzerine bir havlu daha serin. İyice kuruduklarında cam kavanoza koyup ağzını sıkıca kapatın buzdolabında saklayın.

Yarısını Kestiğiniz Limonu Nasıl Saklarsınız?

Yarısı kesilen limonlar uzun süre dayanmaz. Onları buz dolabında uzun süre saklamak için; limonun kesik yerini şekere batırıp porselen kaba kapatarak koyun. Böylece daha sonra tekrar kullanabilirsiniz.

Spor Ayakkabıları Kötü Kokarsa

Devamlı giydiğiniz spor ayakkabılarınızı sık sık balkon, bahçe gibi açık havalı bir yerde en az 1 gece bekletip iyice havalandırın. Güzel kokan ıslak mendilleri de içine koyun sabaha kadar böylece beklesin. Sabah uyandığınızda spor ayakkabılarınız mis gibi kokacaktır.

Yaldızlı Ayna ve Resim Çerçevelerinin Temizliği

Öncelikle temiz bir mutfak havlusuna sirke döküp ıslatın, bu bezle iyice sildiğiniz çerçeveleri kuru bir bezle tamamen kurutun. Çerçeveleriniz parlayacaktır.

Demlenmiş Çay Posalarınızı Atmayın

Demlenen çayların suyunu iyice süzüp onları kurutun. Kuruyan çay posalarını bir kaba açık şekilde koyup buz dolabının her hangi bir rafına koyun bütün kötü kokuları çekecektir.

Saatinize Su Kaçınca

Eğer yaz günündeyseniz, güneş gören bir yerde saatinizi bir müddet bekletin. Ama kış ayındaysanız kalorifer peteğinin üzerine koyup bir müddet bekletin.

Emaye Tencerelerin Temizliği

Emaye tencereleri kullandıkça zaman içinde içleri kararır. Onları temizlemek için kararan yerlere bolca el sabunu ile sürtmek suretiyle kaplayın yarım saat kadar bekletin sonra iyice ovalayarak yıkayıp kurulayın.

Mektup Pulunu Çıkarmak İçin

Mektup pulunun üzerine 1-2 damla su damlatın ve 20 saniye kadar mikro dalgaya atın. Böylece pulunuz kolayca çıkacaktır.

Yumurta Kabuklarınızı Atmayın

En önemli besin kaynaklarımızdan olan yumurtanın kabuklarında da bolca kalsiyum bulunur. Kırdığınız yumurtaların kabuklarını atmayın onları iyice kırıklayıp saksı çiçeklerinizin dibine ekip biraz karıştırın çiçekleriniz beslensin.

Mutfaktaki Kızartma Kokularını Önleyin

Kızartmanın kokusu evin her yerini sarar. Bu kokulardan kurtulmak için her kızartmadan sonra küçük bir tencereye su koyun içine lavanta, portakal kabuğu, karanfil koyup kaynatın her taraf mis gibi koksun.

Tül Perdeleri Beyazlatma Yöntemi

Tül perdelerinizi makinaya atın. Yıkama başlamadan önce, deterjan gözüne deterjanla birlikte 2 kaşık şeker ilave edin. Sonucu görün. Yine de iyi bir sonuç için tül perdeler önce soğuk suyla yıkanmalıdır.

Porselen Fincanların Temizliği

Bol bol çay kahve içilen fincanların zamanla içleri kararır. Onları temizlemek için; 1 dilim limon ya da 1 dilim portakalın üzerine sofra tuzu dökün ve fincanlarınızı bununla ovun bembeyaz fincanlara kavuşun.

Doğal Sivrisinek Kovucu

Yaz aylarında özelilikle yazlıklarda herkes sivri sineklerden muzdariptir. Onlardan kurtulmanın doğal bir yolu var. Püskürtme şişesine lavanta yağı, karanfil yağı ve birazda portakal kabuğu koyup bekletin. Her seferinde çalkalayarak etrafa sıkın. Hem mis gibi kokular etrafa yayılsın hemde sivri sinekler kaçsın.

Taşlı Yüzüklerinizi Taşı Düşmesin

Severek aldığınız yüzüklerinizin taşını düşmemesi için üzerlerine tırnak cilası sürün, böylece taşlar düşmeyecektir.

Ham Kivileri Yumuşatmak için

Aldığınız ham kivileri naylon poşete koyun içine bir elma, bir armut atın ağzını bağlayın bir gece bekletin ve kivilerinizin ermeye başladığını görün.

Patates ve Soğanları Nasıl Muhafaza Edersiniz?

Patates ve soğanları asla yıkamayın, çamurları varsa fırça ile silin. Bir karton kutu veya sepet gibi hava alacak bir yerde muhafaza edin. Eriyen ve çürüyenlerini derhal ayırın çünkü bunlar diğerlerinin de çürümesine sebep olacaktır. Çok uzun süre muhafaza etmek isterseniz. Buzluk poşetlerine koyup derin dondurucuya koyun.

Bıçakları Parlatmak İçin

Ilık sirkeli bir kapta bıçaklarınızı bekletin sonra bir bezle iyice ovalayın ve durulayın. Bıçaklarınız parlayacaktır.

Camdaki Yağmur Suyu Lekesi

Camlarınızı silerken su dolu leğene 1 fincan kadar sirke koyup camları bu suyla silerseniz camlarınızdaki yağmur lekeleri kaybolacaktır.