Karbonhidrat Diyeti Nedir?

Karbonhidrat Diyeti Nedir?

16 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

Kilo vermek kilo problemi yaşayan insanlar için çok büyük bir problemdir. Aslında bu durum tüm dünyada net olarak kabul edilmiş bir gerçektir. Kolay bir şekilde kilo verilmediği gibi bu yöntemleri kullananların sağlık problemleri ile uğraştığı ve zarar ettikleri görülebilir. İnternet üzerinden satılan ilaçlar, tavsiye edilen onaylanmamış yöntemler vb. öneri grupları kilo vermekten ziyade kişinin sağlığını doğrudan etkileyebiliyor. Haliyle bu gibi durumlara karşı önlem alarak kilo verme çalışmalarını sürdürmek gerekiyor. Kilo problem yaşayan insanların bu durumu göz önünde bulundurarak kiloları ile savaşması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Aksi durumda kendileri de diğer insanlar gibi zarar edebiliyorlar.

Kilo problemini kısa sürede atlatmak ve kilo ilgili yaşanılan sıkıntılarla mücadeleyi kolaylaştırmak için uzmanların birçok tavsiyesi bulunuyor. Bu tavsiyelerden en önemlisi ise karbonhidrat desteği almak oluyor. Karbonhidrat desteği sadece kilo verme konusunda değil bir süre spor yaparak kilo vermiş ve spor yapmaya devam eden kişiler içinde öneriliyor. Çünkü karbonhidratın kilo almayı engelleyen yönü insanların bu konudaki mücadelelerini ciddi derecede kolaylaştırıyor. Peki karbonhidrat desteğinin nasıl alınması gerekiyor? Aslında bu konuda bir çok cevap bulunduğu gibi tıpkı az önce verilen örnekte yer alan yanıltıcı açıklamalarda yer alabiliyor. Bu nedenle yine bir uzman yardımı ile bilgi almak bu konuda en doğru çözüm yolu olarak gösterilebiliyor.

Kilo vermenin aslında kolay olmadığını ve karbonhidrat desteği ile kısa sürede kilo verilebileceğini anlatan uzmanların konu hakkında detaylı bir açıklama yaptığı ve diyet listesi vererek nasıl beslenilmesi gerektiğini anlamak mümkün olabiliyor. Aynı zamanda uzmanların kendi deneyimleri sonucunda ortaya çıkan verilerde bu tezi doğruluyor. Spor yapmanın tek başına fayda sağlamadığı ve çeşitli takviyeler ile bu girişimi güçlendirebilmenin mümkün olduğunu bilmek gereklidir.

Karbonhidrat Diyeti Esnasında Kullanılması Serbest Olan Besin Türleri

Et, balık, yumurta, fındık, ceviz, badem, sebze, meyve türleri, yağlı süt ürünleri ve zeytinyağı gibi besin grupları bu diyet programı esnasında kullanılabilecek besin türleri arasında yer almaktadır.

Karbonhidrat Diyeti Esnasında Kullanılması Yasak Olan Besin Türleri

Şeker, tahıl, omega 6 yağ, trans yağ içeren besinler, yapay tatlandırıcı grupları, işlenmiş yağlar, çerez ve krakerler gibi besin grupları ise karbonhidrat diyeti sırasında yasaklanan ürün grupları arasında yer alıyor.

Karbonhidrat Diyeti Esnasında Kullanılması Önem Taşımayan Nadir Besin Türleri

Patates ve türevi ürünler, pirinç, buğday, mercimek, barbunya, kuru fasulye gibi besin türleri ise nadiren tüketilebilecek besin grupları arasında yer almaktadır.

Karbonhidrat Diyeti İçin İdeal Diyet Listesi

Kahvaltı sırasında ; zeytinyağlı omlet, bir dilim kepekli ekmek, kibrit kutusu büyüklüğünde peynir ve bol miktarda yeşillik tüketilmelidir.

Ara öğün olarak bir adet meyve tüketilmelidir.

Öğle yemeği sırasında; bir kase yoğurt ile birlikte bol miktarda yeşillik tüketilmelidir.

Ara öğün olarak bir avuç badem tüketilmelidir.

Akşam yemeği sırasında; bir porsiyon köfte, yeşillik, kepekli ekmek ve salata tüketilmelidir.

Yatmadan önce ise kesinlikle süt tüketilmelidir.

Tüm bu diyet listesini birkaç hafta uyguladığınız takdirde karbonhidrat diyetini tam olarak uygulamış olabilirsiniz. Böylece kısa süre içerisinde formunuza kavuşabilir, fazla kilolarınızdan kurtularak ideal kilo seviyesine ulaşabilirsiniz. Uygulama sırasında spor ile takviye yaparak daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz. Spor yapmanın faydalı olduğunu ve süreci ne kadar çok hızlandırdığını görebilmek uzun süre almayacaktır. Kontrollü bir şekilde besin tüketimi ve diyet eşliğinde spor sağlıklı bir birey olmanızı sağlayacaktır. Sizlere verilen takvimi takip ederek istediğiniz vücut ölçülerine kavuşabilirsiniz.