Kilo Kontrolünde Enerji Dengesi- Yoyo Döngüsü

Kilo Kontrolünde Enerji Dengesi- Yoyo Döngüsü

14 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

Kilo Kontrolü 

Zayıflama veya şişmanlama için MUCİZE,SÜRPRİZ,ŞOK bir metot yoktur. Kilo alımı veya kaybında esas olan alınan enerji-harcanan enerji dengesi veya dengesizliğidir.

Kilo Vermek

Besinlerle alınan kalorinin azaltılıp, aktivite ile harcanan kalorinin artırılmasıdır.ancak Hiçbir zaman aktiviteyi aşırı artırıp,besinlerle alınan enerjiyi aşırı azaltmak ya da tersini yapmak değildir.her ikisini de belli oranda hayata geçirmektir.

Kilo Almak

Aktivite ile harcadığınız enerjiden çok daha fazlasının besinlerle enerji olarak alınmasıdır.

Enerjinin kaynağı ne olursa olsun(karbonhidrat ,yağ,protein) ihtiyacınızdan fazlası yağ olarak depolanır.

YO-YO  DÖNGÜSÜ

Olmanız gereken kiloya göre veya kendi ideal kilo algınıza göre birkaç kilo fazlayı taşımak sürekli mkilo alıp verme döngüsünden daha saglıklı olabilir!

Kilo kontrolünü sağlamak uzun süreli hatta sürekli olması gereken bir durumdur.kısa süreli kilo alıp vermeler işinizi daha da zorlaştırır.

Bu durum; bazal metabolik hızınızın yavaşlamasına, yeme bozukluklarına ve zayıf bir özgüvene yol açabilir.

Kısa süreli sonuclar yerine uzun süreli çözüm yollarını tercih etmelisiniz.yeme alışkanlığınız ve fazla kilolarınız Birkaç günde oluşmadığı için ,birkaç günde de değişmesini beklemeyin.

Alışkanlıklarınızı değiştirmek ,fiziksel aktivite düzeyinizde ve yaşam tarzınızda yavaş ve kalıcı değişiklikler yapmak sağlıklı olmanın ,sağlıklı kilo kontrolünü sağlamamnın tek geçerli yoludur.

DAHA AZ YAĞ KULLANARAK SEBZE YEMEKLERİNİZDE LEZZETİ YAKALAYIN

Alışkın olduğunuz lezzet ve damak tadından ödün vermeden de sebze yemeklerinizi sağlıklı bir şekilde hazırlayıp sunabilirsiniz.

Sebze püreleri için; yağsız veya yarım yağlı sütle hazırlayın.içine lezzet ve besin ögesi katkısı için havuç-kabak rendeleyin.

Teryağı kokusu sağlamak için; servisten hemen önce az miktarda tereyağı ekleyin veya tereyağı aroması kullanın

Aromayı güçlendirmek için;aromalı peynirler veya baharat ekleyin.

Kızartma tadı yakalamak için; sebzelere yağ püskürtün daha sonra 200 derecede fırında veya ızgarada hafif gevrekleşinceye kadar kızartın.

Az suda sote için;az miktarda yağsız et suyu ,meyve suyu veya su kullanarak kapaklı yapışmayan bir kapta sote yapın.