Parfümü Doğru Kullanıyor Musunuz?

Parfümü Doğru Kullanıyor Musunuz?

28 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

Kadınların vazgeçilmezleri arasında olan parfümün uzun süre vücudumuzda kalmasını isteriz. Bu yüzden sık sık ya da terlediğimizde üstümüze bir güzel boşalttığımız zamanlar çok oluyor. Doğru bildiğimiz yanlışlara örnek diyoruz artık bu durumlara.

Öncelikle doğru parfümden başlayalım işe. Cilt tipinize göre parfüm seçmeniz önemli olan. Parfümler temel yağlardan yapılır. Kuru ve açık tene sahipseniz parfümü emmesi zor olacağı için sık sık kullanmanız gerekecektir. Fakat yağlı bir cilde sahipseniz tek sıkma ile gün boyunca parfüm etkisini gösterecektir.

Hassas bir burnunuz ya da astım kokulara karşı alerjiniz var fakat parfümlerden vazgeçemiyorsanız size tavsiyemiz seçeceğiniz parfümün aromatik yağ oranının %1 ile %3 olan Eau Fraiche kullanmalısınız. Kokularının ağır olmadığı bu parfümlerden rahatsızlık duymazsınız. Onun dışında en pahalı parfümlerin genelinde aromatik yağ oranı %22 e kadar çıkan kalıcılığı en yüksek olan Eau Parfümdür. Ayrıca %8- %15 arasında olan Eau de Toilette parfüm çeşitlerindendir.

Parfüm kullanırken dikkat etmemiz gereken durumlarla devam edelim. Temiz bir ten kalıcılığı arttırır. Özellikle banyo sonrası sıkılan parfümler gözeneklerin açık olmasından dolayı tene daha iyi nüfus edecektir. Bununla birlikte parfümünüze ait losyon, krem ve pudralarıyla destekleyebilirsiniz.

Kıyafetlerim hoş koksun düşüncesinden de uzak durun lütfen. İçeriğinde yağ olduğundan kıyafete sıkılan parfümün iz bırakma olasılığı yüksektir. Bu yüzden parfümü nabız atış noktalarına sürmelisiniz. Bunlar da bilek içleri, boyun, göğüs arası, kulak arkası, dirsek ve diz kapakları, ayak bilekleri oluyor. Damarın deriye en yakın olduğu yerler olarak da geçmektedir. Başka bir yöntem de ortama biraz parfüm sıkıp taneciklerin üzerinize düşmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede tüm vücudunuza eşit bir şekilde parfümünüz yayılmış olacak. Bazılarının saça sıktığını duydum. Saçınıza zarar verebilir. Bunun içinde size tavsiyem saç fırçanıza sıkıp yalnızca saç uçlarınızı taramanız olacaktır.

Dikkat çekici parfümleri elbette severiz. Fakat acele karar vermeyin. Yeni bir parfüm almaya gittiğinizde bileğinize sıkılan testterları sakın ovmayın. Bu sizi yanıltır. Parfüm içindeki koku taneciklerinin karışmasına sebep olacağından beklenilenden daha kötü bir kokuyla karşılaşabilirsiniz. Ve de 3’ten fazla kokuyu karıştırmayın. Özel günler için ayrı günlük kullandığınız ayrı parfümleriniz olmalı. Her gün aynı kıyafeti giymekten sıkılıyoruz. Aynı parfümü kullanmaktan mı sıkılmayacağız? Farklılık yaratın kendinize.

Sizlere küçücük bir püf noktası daha söyleyeceğim. Parfümler de bozuluyor. Aşırı beklerse ya da çok sıcağa maruz kalırsa mesela. Zaten bozulduğunu anlarsınız en sevdiğiniz parfüm kokusundaki değişmeden. Bu yüzden parfümlerinizi serin yerlerde muhafaza ediniz. Işık geçirmeyen şişeler de daha uzun süre dayanır. Eğer cam şişeyse parfümüze metal bir kap ya da güneşi çekmeyecek bir kaplama yapabilirsiniz.

Hoş kokulu günlere…

Yezdan ASIL