Sağlıklı Saçlar İçin Öneriler

Sağlıklı Saçlar İçin Öneriler

12 Kasım 2015 0 Yazar: Admin

Saçlarınıza cildiniz kadar bakım yapılması şarttır. Maruz kaldığı iç ve dış etkenler saçlarınız yıpranmasına, kırılmasına, rengini kaybetmesine ve matlaşmasına sebep olur. Sağlıklı saçlara sahip olmak ve dökülmeye karşı koymak istiyorsak, cildimize yaptığımız kadar sık olmasa da saçlarımıza bakım yapmalı ve saçınızı korumanın yollarını öğrenmeliyiz.

Saçımızın sağlığına yaptığımız başlıca hatalarımızın başında yıkma gelir. Çok sık yıkamak bilindiğinin aksine saçımıza zarar vermektedir. Saçımızın doğal bir süreci olan yağlanma süreci saçı beslemede önemli yer almaktadır. Yağlanma saçı ve deriyi besler. Sürekli yıkanması yağlanmayı zedeler ve saçımızı kurutur. Saçları iki günde bir ılık suyla yıkamakta fayda vardır. Böylelikle hem yağlı görüntü kaybolur hem de saçınız yıkama süresine alışacağından hemen yağlanmaz. Son yıllarda trend olan saçı uzun süre yıkamamak ise saça ve deriye zarar vereceğini düşünüyoruz. Çünkü dışarıda maruz kaldığı, duman, kir ve toz saça yapışacak ve yıkanmadığı sürece saçtan ayrılmayacaktır.

Saçlarımız yıkama aşamasından sonra yaptığımız kurutma işlemine de dikkat etmek gerekir. Saç kurutma ve şekillendirmek için kullandığımız makinelerde meydana gelene aşırı ısı, saçımızın neminin kaybolmasına sebep olur. Aşırı ısı, Nemi emer ve ışığın ışın saç tellerinden geçmesini engeller. Sürekli fön çektirmek, saçınızın ısıya çok fazla maruz kalacağından saç uçlarınızın çok çabuk yıpranmasına sebep olur. Fön çektirirken düşük ısıda fön çektirebilirsiniz.

sac-bakimi-ve-tavsiyeler

Hemen hemen hepimiz bir şekilde kuaföre gidiyoruz ve mutlaka boyatma, ombre, gölge, meç gibi işlemler yaptırıyoruz. Bu işlemlerde yapılan hatalar saçımızın matlaşmasına incelmesine ve dökülmesine neden olur. Saçınızı yanlış renge boyatmak hem görünüş açısından hem de saçınızın kaybedeceği nem açısından büyük önem taşır. Bu nedenle güvenebileceğiniz işini iyi bilen bir kuaföre saçınızı emanet etmekte fayda vardır.

Saçımızı yıpratan bir diğer sorun çevresel faktörlerdir. Güneş ışınları saçların matlaşmasında büyük rol oynar. Güneş ışınları saçlarınızın rengini açar ve ve saçların ışıltısının kaybolmasına sebep olur. Maruz kaldığımız fazla güneş ışınları saçlarımızın kurumasına sebep olur. Bu nedenle saçlarımıza yaz aylarının başında ve yaz aylarının bitiminde bakım yaptırmakta fayda vardır. Hatta yaz bitiminde saçlarımızın ucundan kestirmek de fayda sağlayacaktır. Su, klor, mineral ve oksijen de saçımızı matlaştıran çevresel faktörler arasındadır. Etkilerini engellemek zor olsa da çeşitli önlemlerle bu faktörleri aza indirebiliriz. Evimizde bulunan duş aldığımız suya arıtıcı koydurmak, güneşe çıkarken şapka takmak, havuza girerken bone kullanmak saçlarımızı korumak için alacağımız önlemler arasında yer alabilir.

Cildimiz kadar önemlidir saçımızın sağlığı da. Bir sonraki makalemiz yıpranan saçlarımızın bakım ve önerileri hakkında olacaktır. Sevgiyle kalın, aşkla gülümseyin:)

Duyguhan BAŞARAN