Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir?

Paylaş
 

Çoğumuzun kötü kokmak korkusuyla tüketmekten kaçındığı bir besindir sarımsak. Bilinen en doğal ve en iyi antibiyotik olan sarımsağı toplum içine çıkmayacağınız zamanlarda sık sık tüketin. Sarımsağın 2 çeşidi vardır, biri beyaz biri pembe sarımsaktır. Ama pembe olanı piyasada her yerde bulunmayabilir.

İşte sarımsağın besin değerleri

100 gram sarımsakta 5.3 gram protein, 63.8 gram su, 28.2 gram karbonhidrat, 0.2 gram yağ, 1.1 gram selüloz vardır. A-C-B vitaminleri ve niasinde içerir. Sarımsak içindeki “Aliyi-Sulfitir” yağından dolayı keskin bir kokusu vardır. Bu yağ larenjitten kaynaklanan ses kısıklığına iyi gelir. İçerdiği alisin maddesi vücut direncini arttır.

Sarımsak çiğken de pişince de antibiyotik etkisini yitirmez. Vücut direncimizi arttırır ve vücudumuzu her türlü hastalıklardan korur. Yüksek tansiyonu düşürür bu nedenle tansiyon hastaları tarafından tüketilir. Midenin gazını alır ve bağırsak sistemini düzenler. Vücutta bulunan toksinleri atar ve cildi güzelleştirir, cilt ya-ralarının kapanmasını sağlar.

İştah açıcıdır, kilo alamayanlar öğünlerinde yer vermelidirler. Kan şekerini düzenlediğinden şeker hastaları için faydalıdır. Tüm kanser türlerini engelleyicidir. İnsanı dinç tutar ve çabuk yorulmasını önler. Zehirlenme vakalarında faydalıdır.

Düzenli Sarımsak Yutmanın Faydaları

Sarımsak Yutmanın Zararları

 Mide problemi olanlar aç karınına sarımsak yutmamalıdır. Bu mide hastalıklarını azdırabilir. Bir de sağlıklı bir mede bile olsa çok sayıda sarımsak yutmamalıdır, mideyi tahriş edebilir. Sarımsağa karşı alerjisi olanlar sarımsak yutmamalıdır.

Hamile ve emzikli bebekleri olanlarda sarımsak yutmamalıdır. Ayrıca sarımsak yutmaya başlayanlar, mide bulantısı, karın ağrısı gibi problemler yaşarlarsa sarımsak yutmayı bırakmalıdır.

 

Bu yazı 2903 kere okundu.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Bunlar da ilginizi çekebilir

Birde bunlara bakın

ETİKET BULUTU
Facebookta bizi bulun
Son Yazılar
ETİKET BULUTU