Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir?

23 Kasım 2015 0 Yazar: Admin

Çoğumuzun kötü kokmak korkusuyla tüketmekten kaçındığı bir besindir sarımsak. Bilinen en doğal ve en iyi antibiyotik olan sarımsağı toplum içine çıkmayacağınız zamanlarda sık sık tüketin. Sarımsağın 2 çeşidi vardır, biri beyaz biri pembe sarımsaktır. Ama pembe olanı piyasada her yerde bulunmayabilir.

İşte sarımsağın besin değerleri

100 gram sarımsakta 5.3 gram protein, 63.8 gram su, 28.2 gram karbonhidrat, 0.2 gram yağ, 1.1 gram selüloz vardır. A-C-B vitaminleri ve niasinde içerir. Sarımsak içindeki “Aliyi-Sulfitir” yağından dolayı keskin bir kokusu vardır. Bu yağ larenjitten kaynaklanan ses kısıklığına iyi gelir. İçerdiği alisin maddesi vücut direncini arttır.

Sarımsak çiğken de pişince de antibiyotik etkisini yitirmez. Vücut direncimizi arttırır ve vücudumuzu her türlü hastalıklardan korur. Yüksek tansiyonu düşürür bu nedenle tansiyon hastaları tarafından tüketilir. Midenin gazını alır ve bağırsak sistemini düzenler. Vücutta bulunan toksinleri atar ve cildi güzelleştirir, cilt ya-ralarının kapanmasını sağlar.

İştah açıcıdır, kilo alamayanlar öğünlerinde yer vermelidirler. Kan şekerini düzenlediğinden şeker hastaları için faydalıdır. Tüm kanser türlerini engelleyicidir. İnsanı dinç tutar ve çabuk yorulmasını önler. Zehirlenme vakalarında faydalıdır.

Düzenli Sarımsak Yutmanın Faydaları

  • Hazmı kolaylaştırır, bağırsakları hareketlendirir ve bağırsak kurtlarını düşürücüdür. Kabızlığı olanlar özellikle gece yutmalıdır.
  • Kansere karşı vücut direnç kazanır ve kanser hücrelerinin çoğalması, büyümesi, yayılması öneler.
  • Enerji verir kronik yorgunluğu ve halsizliği giderir.
  • Kolesterole iyi gelir, idrarı söktürür.
  • Vücuttaki iltihaplı yaraların iyileşmesini sağlar.
  • Saç dökülmesini önler ve saçların canlı parlak olmasını sağlar.

Sarımsak Yutmanın Zararları

 Mide problemi olanlar aç karınına sarımsak yutmamalıdır. Bu mide hastalıklarını azdırabilir. Bir de sağlıklı bir mede bile olsa çok sayıda sarımsak yutmamalıdır, mideyi tahriş edebilir. Sarımsağa karşı alerjisi olanlar sarımsak yutmamalıdır.

Hamile ve emzikli bebekleri olanlarda sarımsak yutmamalıdır. Ayrıca sarımsak yutmaya başlayanlar, mide bulantısı, karın ağrısı gibi problemler yaşarlarsa sarımsak yutmayı bırakmalıdır.