Yıpranan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Yıpranan Saçlar İçin Bakım Önerileri

12 Kasım 2015 0 Yazar: Admin

Daha önceki yazımızda saçların yıpranmasını ve nedenlerini belirtmiştik. Saçlarımız iç ve dış etkenlerin bir çoğundan bir şekilde etkilenirler. Yıpranan saçlar nemini ve nem dengesini kaybeder ve matlaşır. Zamanla da saçlarımız kırılmaya ve dökülmeye başlar. Yıpranan saçlara yapılacak bir kaç dokunuş ile saçlarınıza bakım yapıp saçınızı koruyabilirsiniz.

Yıpranmış ve nemi kaybetmiş saça öncelikle tekrar nem kazandırmak gerekmektedir. Proteinler, yağlar ve nemlendirici özelliği olan bakım kremleri bu konuda işinize yarayacaktır. Saçın nem dengesini geri kazanmasıyla saçınızın mat görüntüsünden kurtulup parlaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Saç yıpranmalarında çevresel faktörlerden de bahsetmiştik. Uygulayacağınız yağlar ve bakım kremleri çevresel faktörlere karşı da önlem almayı sağlayacaktır. Saçımızın yıpranmasına sebep olan iç etkenlerde bulunmaktadır. Yaş ilerledikçe vücudumuzda azalan östrojen hormonu saç tellerimizin incelmesine, hatta dökülmesine sebep olur. Bu nedenle her yaş aralığı için uygulanacak olan bakım farklı olmalıdır.

Saçınıza her gün bakım ve maske yapmak, sürekli yağlar sürerek beslemeye çalışmak çok doğru değildir. Ayda en fazla 2 defa maske veya bakım uygulamalısınız. Daha fazlasını yapmak yine saçlarınızın dökülmesine sebep olacaktır. Saçınızı yormayacak hafif içerikli şampuanlar günlük kullanım için yeterlidir. Şampuanınızın Ph değerinin 5.5 olması saçınızın sağlığı açısından önemlidir. Şampuanınızın içine 1-2 damla elma sirkesi damlatarak saçınızın parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

yipranan-saclar-icin-bilgiler

Havaların soğuması ile iç mekanların sıcak oluşu, dışarı çıkıldığında da karşılaşılan soğuk hava cildiniz gibi saç derinizin de  pul pul olup dökülmesine sebep olabilir. Kullanılan şampuanların ve yıkama suyunun çok sıcak olmasının da buna etkisi olabilir. Saydam renkli şampuanlar pek fazla içlerinde besleyici yağ bulundurmazlar. Bu nedenle kaşıntı ve pul pul dökülmeyi artırabilir. Evde kendinizi haftada bir kez yağ bakımı yapabiliriniz. Saçınızı yıkadıktan sonra havlu ile fazla suyunu aldırın hafifte kurulayın. Jojoba yağını biraz mikrodalgada ısıtıp bir pamuk yardımı ile saç derinize uygulayın. Uygulamadan sıcaklığını mutlaka kontrol edin. Tüm saçınıza uyguladıktan sonra havluyla sarıp 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra her zamanki şampuan ve bakım kremi ile saçlarınızı yıkayın.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra hemen saç kurutma makinesi ile kurutmayın. Öncelikle saç havlunuz yardımı ile fazla suyunu aldırın ve hafif kurutun. Yıkanan saçlarınız biraz nefes alsın. Daha sonra saç kurutma makinesi ile en düşük sıcaklık ayarında kurutun. Saç kurutma makinenizi 15 santimetre uzaktan tutun ve ellerinizle dağıtarak kurutun.

Hepimizin en çok şikayet ettiği durumlarda biri de saç dökülmesidir. Saç dökülmesi engellemek için öncelikle sağlıklı beslenmek gerekir. Gerekli tüm kalsiyum, vitamin, protein temek gıdalar ile alınmalıdır. Daha sonra saçımızı tararken fazla çekmemeye at kuyruğu gibi sıkı bağlamamaya dikkat etmek gerekir. Streste dökülmenin sebepleri arasında yer almaktadır. Kendinize mutlaka vakit ayırın kendinize, bedeninize,cildinize ve saçlarınıza özen gösterin ve iyi bakın.

Bir sonraki makalemizde saç dökülmesi sebepleri ve engellemenin yollarını anlatacağız.

Duyguhan BAŞARAN