Zihni Dinlendirme Teknikleri

Zihni Dinlendirme Teknikleri

12 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

Yoğun bir hayat koşuşturması içerisinde ne kadar dinlenebiliyorsunuz? Aklınızdaki basit ve sıkıcı soruları bir kenara bırakmaya ne dersiniz? Gelin zihnimizi dinlendirelim.

 

  • Yapamadıklarımızı yapmakla başlayalım.

Gün içersinde yahut geçmişte yapmak isteyip de yapamadığımız, aklımızın kenarında takılıp kalan düşüncelerimiz vardır. Bu düşünceleri fark etmesekte zihnimizde belli aralıklarla döner durur. Bunların birikmesi sonucunda fikir üretmede yavaşlama, hayal kurma tekniğinde zayıflatma gibi durumlar ortaya çıkıyor. Bizim için en değerli yeteneklerimiz; boş sözler, düşünceler veya davranışlar yüzünden kaybediliyor. Farkında mısınız? 

En basitinden çıktığımız alışverişte gözünüze takılan bir kıyafeti deneyip denememe arasında kaldığımız ikilemler, yakışıp yakışmayacağı hakkında düşüncelerimiz… Ve öylece mağazadan çıkığımız zamanlar…  Eve geldiğimizde soru fırtınası ‘Acaba!’… İstemsiz olarak zihnimizde dolaşır vaziyette olacaktır. Neden bir elbise, ayakkabı yahut bir pantolon için düşünce bulutlarınızı oraya kitleyip aklınızda soru işaretleri bırakacaksınız ki! Küçük bir yolculuğa çıkıp bu basit ve manasız sorulara cevap bulup zihnimizi meşgul eden fazlalıklardan kurtulmaya ne dersiniz?

zihni-dinlendirme-teknikleri

Sizi rahatlatan bir yere geçip gözlerinizi kapatınız. O çok beğendiğiniz kıyafeti yine aynı mağazaya girip beğenin. Elinize alın, inceleyin. Detaylara girin. Rengine o ipliğin yumuşaklığını hissedin. Ardından yapmanız gereken şey kabine girip seçtiğiniz o kıyafeti denemek olsun. Bakın şimdi aynaya ‘’Sizce nasıl olmuş?’’ Birkaç soru sorun kendinize, kıyafetinizin sizindeki duruşunu eleştirin. Ve gerçekten yakışıp yakışmadığına karar verin. Son kez boy aynasında inceleyin kendinizi. Hazır mısınız? Gözlerinizi açık bakalım gerçek dünyaya. Neler hissediyorsunuz? Kıyafeti yerine mi astınız yoksa satın alıp mı çıktınız mağazadan?  Yerine koyduysanız mutlusunuzdur eminim. Beğenmediğiniz ve kendinize yakışmayan bir kıyafet almadınız. Kendinizi tanıyorsunuz, güzel bir durum. Satın alıp çıktıysanız da tebrik ediyorum. Zihninizde o fazlalık, ağırlık yapan düşünceniz kayboldu. Gerçek hayatta o kıyafete sahip değilsiniz fakat sizin için daha önemli olan zihninizi temizleme tekniğini biliyorsunuz. O kafanızdaki deli soruların sayısında azalma oldu, değil mi? Rahatladınız. Eminim ki bu yazıyı okumadan önceki fikrinizle şimdi ki haliniz arasında fark var. Soru işaretlerinde de azalma.

Yalnızca bir kıyafet için değil, geçmişte yapamayıp sizi rahatsız eden durumlara karşı da uygulayabileceğiniz bir yöntem. Zihninizin bu tür pürüzlerden arındığını hissettikçe rahatlayacaksınız. Yeni fikirler çıkacak ortaya, yeni kararlar alacaksınız.  Ve zamanla size geçmişi bırakıp gelecekte yapacağınız güzel işlere itip daha verimli olmanızı sağlayacak. Başarılı, huzurlu ve aklınızdaki dinginlik mutluluğa itecektir.

Bir deneyin, ne kaybedersiniz ki?

Yezdan ASIL