Zihni Dinlendirme Teknikleri 2

Zihni Dinlendirme Teknikleri 2

16 Ekim 2015 0 Yazar: Admin

ZİHNİ DİNLENDİRME YÖNTEMLERİ 2

Dikkatinizin süresiniz neden siz belirlemiyorsunuz?

Yaşamımızdaki zor başlangıçlar, koşuşturmacalar ve dinlenemediğimiz zamanlar için pratik zihin çalışmalarıyla zihnimizdeki o yorgunluğu azaltabiliriz.

Önemli bir toplantınız var, sunum günü sizde yahut proje tanıtırken bir anda dikkatinizin dağılması sonucunda unuttuğunuz konular, kelimeler… Dağılmasının basit toplanmasının zor olduğunu düşündüğünüz dikkatinizi kontrol arlında tutmak ister misiniz? Doğru yaklaşımlar, emin duruşlar size güç verecektir.

  Düşüncelerinizi boş kağıda yazarcasına ya da karanlık bir gökyüzündeymişçesine özgürce akıp gitmesine izin verin. Aklınıza takılıp kalan geçmiş ya da gelecekle ilgili saplantınız olmasın. Engebeli parkurlardan, virajlı yollardan değil dümdüz alanda boşluğa doğru yürüyeceğiz.  Kendinizi rahatlatmak ve daha çabuk moda gireceğinizi düşünüyorsanız hoşunuza giden hafif müzikleri de açabilirisiniz. Derin nefes alın ve yavaş yavaş bırakın. Bu işlemi bir süre devam ettirin. Beyninizdeki o karışık sahnelerin sonlanacak ve zihninizdeki baskının azaldığını hissedeceksiniz.

  Düşüncelerinizin akıp gitmesi için bir başka yöntem de sayı saymaktır. Nefes egzersizini de ilave edebilirsiniz. Bu esnada takılıp kaldığınız düşüncelerinizin peşinden koşmayın. Nefes alıp verin ve sayılara yoğunlaşın.

  Çok çalışıyorum, bunları yapacak vaktim yok.” Diyenlere başka bir uygulamadan bahsedeceğim. Çalışma ortamınıza bir tık daha odaklanın. Kendinizi kontrol altında tutun ki zihninizin dağıldığı zamanlarda onu tekrar işe kilitleyin. Biliyoruz ki dikkatinizi odaklamaya çalıştıkça zihin sakinliği gelişim gösterecektir.

Hiçbir sıkıntı yokken aniden aklınıza üzücü bir olayınız geldi. Sunumun ortasında yüzünüzdeki mimiklerin yanlış anlaşılmasını da istemezsiniz, doğrusu. Karşınızdakilerin sizin sırlarınızı çözmesini istemiyorsanız yanlış pozisyonlara meyil vermeyin. Yapmanız gereken şey çok kolay. O an için sizi mutlu edecek olan kişi ya da durumu film şeridi misali gözünüzün önünden geçirin ve hissedin.  O havaya büründüğünüzde otomatik olarak pozisyonunuzda düzelme olacaktır.  Elinizin kolunuzun ya da oturuşunuzu değiştirdiğinizde o kötü düşünceden tamamen uzaklaşmış olcaksınız ki, beyninizi bunu o an için ötelecektir. Bu durumdayken kurguladığınız düşüncelerin peşinden koşmayın, uzaklaşın. Tehlikeyle karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğiniz öğrendiniz, şimdi uygulama vakti.  Birkaç saniyelik bu işlemler siz ve çevreniz de karmaşaya sebep olmadan atlatmanızı, güzel bir sunum, profesyonelce davranışlar sergilemenizi sağlayacaktır.

Son olarak sizlerle paylaşmak istediğim bir yöntem olacak. Bunları yalnızca burada değil her ortamda kendinize uygulabileceğiniz şekilde uyarlayacağınız hale getirebilirsiniz. Ne kadar çok doyurursanız beyninizi o kadar çok uğraş alanı, kelime haznenizde genişleme ve hayal gücünüze sınırsız ulaşabilme şansınız var. Hobiler bulabilirsiniz kendinize ve dağılmış olan dikkatinizi odaklayabilirsiniz. Yahut sağlık adına yapmak istediğiniz yürüyüş planlarınız varsa biran önce faaliyete geçiriniz ki bulunmuş olduğunuz sıyrılın. Doğanın huzuruna bırakın zihninizi. Okuma sıklığınızı artının. Kelimelerin büyüsü sizi sardığı zaman hem yeni yaşamlara pencere açmış hem de zihin gelişiminizi hızlandırmış olacaksınız. İlginizi çekmeyen konuları ya da yerleri merak edin mesela. Gidip gezin ya da alıp okuyun.  Sıkıcı olduğunu düşündüğünüz şeylerde sizi ve hayatınızı farklı yönden yaklaşarak renklendirir hale gelecektir. Değişik bakış açıları, orijinal yorumlar kimin hoşuna gitmez ki? Ayrıca zihninize esneklik ve canlılık katacaktır.

Hayata bir kez geliyorsunuz, yapamadıklarınızla değil yaptıklarınızla doldurun. Kendinizi yenileyin ve yeni başlangıçlara izin verin. Mutluluk sizin elinizde…  Şimdi dikkatinizi avuç içlerinize yerleşin ve sıkıca hapsedin. Sizden başkası kontrol altında tutamaz. Güç sizde, artık avuç içlerinizde…

Yezdan ASIL